Minister przedstawił uczestnikom spotkania informację dotyczącą stanowiska w zakresie budżetu UE na lata 2014-2020 przed najbliższym szczytem UE. Podkreślił, że do najważniejszych priorytetów dla Polski, w dziedzinie rolnictwa i obszarów wiejskich należą:
- w ramach I filaru osiągnięcie poziomu średniej unijnej w płatnościach bezpośrednich;
- utrzymanie wysokości wsparcia na II filar na dotychczasowym poziomie.
Spotkanie poświęcone było głównie zagadnieniom usprawnienia systemu obrotu gruntami rolnymi z zasobu WRSP. Minister poinformował członków komitetu o podpisanych 11 stycznia br. ustaleniach z zachodniopomorskimi rolnikami, zaznaczając że w przeciągu tygodnia od ich podpisania Prezes ANR wprowadził w życie stosowne zarządzenia wdrażające powyższe ustalenia. Minister zwrócił uwagę na proces uspołecznienia przetargów. Wystarczy głos jednego członka komisji przetargowej, aby Agencja w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnośnie osób mających uczestniczyć w przetargu, odstępowała od przetargu. Minister przypomniał także o sankcjach w przypadku zamiaru odsprzedania gruntów nabytych z zasobu WRSP. W dyskusji omówiono zagadnienia związane z wykupem ziemi przez podmioty z kapitałem zagranicznym oraz podmioty nie związane z rolnictwem, a także potrzebę ustawowych rozwiązań w związku z uwolnieniem obrotu ziemią po 2016 roku.
Rolnicy postulowali o bardziej wnikliwą analizę kandydatów na nabywców nieruchomości, pozytywnie ocenili stosowanie przetargów ograniczonych w coraz większym zakresie.
Prezes ANR przedstawił szczegółowe procedury związane z nabywaniem gruntów z Zasobu z uwzględnieniem wszystkich zmian wprowadzonych w styczniu br., a także wcześniej.
Przedstawiciele rolników sugerowali skontrolowanie niektórych umów wcześniej zawartych przez Agencję. Proponowali także, aby ANR częściej korzystała z prawa pierwokupu i odkupu.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/