17 grudnia 2012 r. w siedzibie KRIR w Warszawie odbyło się spotkanie Prezesa KRIR z organizacjami ekologicznymi. W spotkaniu uczestniczyli: Lena Huppert - Prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, Marek Kryda - Fundacja Indigena, Danuta Pilarska - Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, Edyta Jaroszewska-Nowak - Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, Wiktor Szmulewicz – Prezes KRIR, Katarzyna Szczepaniak - Dyrektor Biura KRIR
Spotkanie poświęcone było określeniu obszarów współpracy oraz aktualnym problemom polskiego rolnictwa, szczególnie zapewnieniu warunków rozwoju produkcji rolniczej metodami konwencjonalnymi i ekologicznymi w gospodarstwach rodzinnych.
Wśród najważniejszych spraw omówiono konsekwencje przyjęcia przez parlament RP ustawy o nasiennictwie, która dopuszcza obrót i stosowanie roślin modyfikowanych genetycznie. Ustawa nie została dotychczas podpisana przez Prezydenta RP. Projekty rozporządzeń wykonawczych zakazujących uprawy odmian kukurydzy i ziemniaka modyfikowanych genetycznie zostały przygotowane przez MRiRW, zakończyły się konsultacje społeczne.
Prezes KRIR wyraził opinię, że Polska powinna być wolna od upraw GMO i konieczna jest ustawa kompleksowo regulująca sprawy GMO.
Kolejnym problemem jest trudna dostępność pasz wolnych od GMO. W firmach produkujących pasze powinny być osobne linie do produkcji pasz dla gospodarstw, które chcą prowadzić produkcję zwierzęcą metodami konwencjonalnymi i ekologicznymi. W związku z łatwością zanieczyszczenia i mieszania pasz na różnych etapach transportu i produkcji konieczne jest wyznaczenie magazynu wyłącznie do pasz konwencjonalnych (wolnego od GMO). Konieczna będzie pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi aby utworzyć i utrzymać taki magazyn. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kompleksowe wsparcie oraz koordynacja podaży i zapotrzebowania na produkcję konwencjonalną począwszy od produkcji roślin białkowych, przez produkcję i sprzedaż pasz, prowadzenie ewidencji takich producentów kończąc na informowaniu konsumentów o możliwościach zakupu żywności konwencjonalnej.
Kolejnym ważnym tematem było poparcie Prezesa KRIR dla postulatów strajkujących rolników z województwa zachodniopomorskiego. Postulaty dotyczą uszczelnienia sytemu zakupu ziemi na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Wielokrotnie w przetargach ograniczonych biorą udział osoby mające uprawnienia rolnika, które faktycznie nie kupują ziemi za własne pieniądze i przekazują ją jako aport do wielkich spółek rolnych, często z kapitałem zagranicznym, blokując możliwości powiększania gospodarstw rodzinnych, które konstytucyjnie są podstawą polskiego rolnictwa. Okoliczni rolnicy nie mają informacji kto bierze udział w przetargu i kto został właścicielem sąsiadującej ziemi.
Następnym ważnym zagadnieniem była poprawa warunków funkcjonowania gospodarstw rodzinnych poprzez umożliwienie przetwórstwa i sprzedaży wytworzonej żywności z surowców wytworzonych we własnym gospodarstwie. Takie regulacje prawne funkcjonują w innych państwach Unii Europejskiej np. Austrii, Francji czy w Niemczech. Ważne byłoby nawiązanie współpracy z urzędami marszałkowskimi, które aktywnie wspierają promocję produktów regionalnych i są zainteresowane ułatwieniem produkcji i sprzedaży na poziomie gospodarstwa. Obecnie obowiązujące wymogi weterynaryjne są identyczne jak dla produkcji „masowej”, zbyt wygórowane dla rolników i niepotrzebne.
Wśród poruszonych spraw była również działalność Agencji Nasiennej ściągającej opłaty za użytkowanie materiału nasiennego z własnego gospodarstwa. KRIR przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia ustawy o ochronie prawnej odmian roślin uprawnych.
Postanowiono rozwijać współpracę, spotykać się i omawiać efekty podjętych działań oraz innych ważnych tematów.
Prezes KRIR wyraził wolę, po uzyskaniu akceptacji Zarządu KRIR, do:
•Nawiązania współpracy w formie porozumienia ze Związkiem Województw w sprawie przygotowania i wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą umożliwiającą przetwórstwo produktów z własnej produkcji w gospodarstwie rolnym.
•Umieszczenia na stronie internetowej KRIR poparcia dla postulatów strajkujących rolników z województwa zachodniopomorskiego
•Wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zapewnienia warunków produkcji pasz konwencjonalnych nie zanieczyszczonych GMO.
•Wystosowanie pisma do Prezydenta RP odnośnie znowelizowanej ustawy o nasiennictwie.
Redaktor: Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl