Spotkanie z nowym Ambasadorem Chin

 

Spotkanie z nowym Ambasadorem Chin Minister Stanisław Kalemba spotkał się wczoraj z nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jianem.

Rozmowy poświęcone były najważniejszym zagadnieniom w polsko-chińskich relacjach w dziedzinie rolnictwa. Było to pierwsze oficjalne spotkanie polskiego ministra rolnictwa z obecnym Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej.

Stanisław Kalemba podkreślił duże znaczenie Chin na arenie międzynarodowej i wyraził nadzieję na dalszy rozwój dwustronnej współpracy. Ambasador Xu Jian podkreślił swoje uznanie dla jakości polskich produktów spożywczych i zgodził się z ministrem, że rozwój polsko-chińskiej współpracy jest niezwykle ważny.

Minister poinformował o zainteresowaniu strony polskiej postępem chińskich procedur w zakresie dopuszczenia polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński, w tym uzgodnieniami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi.

Dotychczas, w wyniku prac polskich służb weterynaryjnych, uzgodniono świadectwa zdrowia na wywóz z Polski mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego oraz mleka i produktów mlecznych przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej. Sukcesywnie kolejne produkty polskich firm są dopuszczane na rynek chiński. Wśród nich jest 6 zakładów eksportujących mięso wieprzowe, 8 – drobiowe oraz 74 – mleko. W dalszym ciągu zainteresowanie uzyskaniem uprawnień eksportowych do ChRL deklaruje 17 zakładów mięsnych i obecnie oczekują one na zatwierdzenie.

Minister Kalemba poinformował o gotowości do dalszej współpracy naukowo-technicznej polskich instytutów ze stroną chińską i przyznał, że rozwijanie jej ma nadal duży potencjał. Wspomniał o działalności Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, który ma już na koncie owocną współpracę z chińskim partnerem.

Resort rolnictwa od kilku lat promuje polskie produkty na rynku chińskim i liczy na dalszą współpracę w zakresie promocji i funkcjonowania rynków rolnych. Minister Kalemba zaprosił zarówno Ambasadora, jak i za jego pośrednictwem chińskich przedsiębiorców, do uczestnictwa w targach spożywczych i rolnych odbywających się w naszym kraju. Strona chińska nawiązując do tradycji wzajemnych dobrych kontaktów, potwierdziła chęć wzmacniania współpracy.

Galeria zdjęć:

 

 


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie z nowym Ambasadorem Chin width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: polskich; produktów; ambasadorem; mięsa; republiki; ; rolnictwa; chińskiej; spotkanie; produkty; zakładów; rozwój; podkreślił; chińskim; współpracę; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »