Spotkanie z OPZZ i Podlaskim Stowarzyszeniem Producentów Trzody Chlewnej

Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Podlaskiego Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej. Obecny był przewodniczący OPZZ Sławomir Izdebski.

Spotkanie z OPZZ i Podlaskim Stowarzyszeniem Producentow Trzody Chlewnej 640x380

Na wstępie minister Marek Sawicki poinformował o przebiegu rozmów na ostatniej Radzie Ministrów Rolnictwa UE i negocjacjach w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podkreślił, że w jego ocenie na forum unijnym konieczne jest podjęcie działań zmierzających do zrewidowania cen interwencyjnych, które nie są zmienianie od wielu lat, zwiększenia dopłat do prywatnego przechowywania, jako ważnego w warunkach kryzysowych instrumentu pomagającego w stabilizowaniu cen skupu surowców rolnych oraz weryfikacji kwot mlecznych przez zastosowanie zmiany wskaźnika tłuszczowego. Minister poinformował też o nowych perspektywach eksportowych do krajów poza Unią Europejską.

Głównym tematem spotkania była trudna sytuacja na rynkach rolnych, w tym także na rynku trzody chlewnej oraz wcześniej zgłaszane przez OPZZ postulaty: kwestie związane z programem wsparcia dla młodych rolników i interwencja na rynku skupu wieprzowiny. Postulaty te są zrealizowane lub znajdują się w realizacji. Uczestnicy spotkania podkreślili, że w tej chwili problemem jest również niepewna sytuacja na rynku wołowiny i spadek cen w związku z zakazem przeprowadzania uboju rytualnego. Jak poinformował przewodniczący OPZZ żądanie wprowadzenia uboju rytualnego to główny powód protestu rolników w dn. 13.11.2014 r. Minister zobowiązał się, że po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie zgodności zakazu z Konstytucją podtrzyma derogację UE zezwalającą państwom członkowskim na stosowanie uboju bez ogłuszenia na potrzeby wspólnot wyznaniowych.

Uczestnicy spotkania porozumieli się w sprawie wspólnej pracy na rzecz nowej formuły organizacji zawodowych w Polsce, tj. liczniejszą reprezentację w nich organizacji branżowych i ich odpolitycznienie. Minister wyraził silną wolę współpracy.

Kolejnym tematem rozmów były warunki umowne na rynkach rolnych, czyli umowy kontraktacyjne, wyższy poziom zrzeszania się zarówno rolników jak i przetwórców, po to aby uzyskać silne partnerstwo w stosunku do branży handlowej. Obie strony uznały te działania za konieczne.

OPZZ i Podlaskie Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej zapewniły, że jutrzejszy protest ma mieć charakter pokojowy, wspierający resort rolnictwa w działaniach na rzecz poprawy dostępu do zewnętrznych rynków zbytu i na rzecz przywrócenia uboju rytualnego. Strony nie przedstawiły innych postulatów.

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie z OPZZ i Podlaskim Stowarzyszeniem Producentow Trzody Chlewnej 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: trzody; rolnictwa; minister; chlewnej; spotkanie; rolników; spotkania; poinformował; rozmów; stowarzyszeniem; producentów; rynkach; tematem; podlaskim; rolnych; ; strony; sytuacja; spra;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »