Otrzymujemy w ostatnim okresie czasu sygnały od wielu rolników dotyczące problemów przy pozyskaniu kredytów pomostowych na inwestycje w zakresie budowy obiektów inwentarskich dla trzody chlewnej, realizowanych w ramach działania 4.1.3 obszar D. Ze względu na niską i wciąż spadającą rentowność produkcji trzody chlewnej banki zaliczają takie inwestycje do grupy wysokiego ryzyka, co skutkuje wzrostem wymogów i warunków, które musi spełnić rolnik starający się o kredyt oraz żądaniem dodatkowych zabezpieczeń. Taka sytuacja może w konsekwencji prowadzić do rezygnacji rolników z inwestowania w ten sektor i rezygnacji ze środków PROW. W naszej opinii szczególnie ważne są inwestycje w obiekty reprodukcyjne (maciory i prosięta), które mogą być podstawą tuczu w cyklu zamkniętym lub dostarczać polskie prosięta na rynek krajowy. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której rolnicy kupowali warchlaki w Danii lub Niderlandach w cenach 450-550 zł, a w tej chwili sprzedają tuczniki w cenie poniżej tej wartości (3,80-3,90 zł/kg), ponosząc bardzo duże straty. Taka sytuacja powodować będzie spadek produkcji trzody chlewnej w Polsce i konieczność importu tego mięsa.
W związku z tą sytuacją zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozwiązanie tego problemu poprzez stworzenie mechanizmów przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ułatwiających rolnikom inwestowanie w sektor trzody, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji prosiąt krajowych. Nasze wystąpienie znajdziecie Państwo tutaj.
W odpowiedzi na nasze postulaty otrzymaliśmy informację o możliwości zabezpieczenia kredytów inwestycyjnych poprzez Gwarancję spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych. O taką gwarancję mogą ubiegać się beneficjenci działań PROW – Modernizacja Gospodarstw Rolnych oraz Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. Całą odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziecie Państwo tutaj.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/gwarancja-splaty-kredytu-z-fgr/, który zarządza tym programem. Wnioski o udzielenie gwarancji można składać do banków, które podpisały umowę z BGK. Rolnicy zainteresowani uzyskaniem informacji szczegółowych o gwarancji mogą kontaktować się z BGK pod nr 801 598 888 lub nr 22 599 8888 albo przez e-mail: bgk@bgk.pl.
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/