16 września 2011 roku przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która dokonała modyfikacji zasad gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa wprowadzając możliwość wyłączenia części przedmiotu dzierżawy w zamian za prawo zakupu pozostałej części przez dzierżawcę na zasadzie pierwszeństwa.
Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie współpracuje z Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu w ramach powołanych 5 września 2012 roku zespołów roboczych, których zadaniem jest współpraca na rzecz rozdysponowania gruntów pochodzących z 30% wyłączeń z umów dzierżawy.
Sprzedaż ziemi z zasobów ANR to proces niełatwy i czasochłonny, tymczasem w Wielkopolsce obserwuje się duże zapotrzebowanie na ziemie. Wychodząc naprzeciw potrzebie spotkania rolników z władzami ANR, Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała posiedzenie Komisji Koordynacyjnej Wielkopolskiej Izby Rolniczej z udziałem szefostwa ANR. Spotkanie odbyło się 15 października 2013 roku w sali konferencyjnej Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego "GAŁOPOL" Spółka z o.o. w Gałowie k. Szamotuł. Na zaproszenie Prezesa Piotra Walkowskiego w spotkaniu udział wzięli Leszek Świętochowski Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Sławomir Pietrzak Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu.
Odział Wielkopolski ANR dysponuje drugim pod względem wielkości zasobem gruntów w kraju. Grunty te w dużej części są obciążone roszczeniami spadkobierców co uniemożliwia Agencji ich skuteczne rozdysponowanie. Kolejnym problemem z tym związanym jest podział geodezyjny działek przeznaczonych do sprzedaży. W tym obszarze ANR współpracuje z WIR. Grunty zgodnie z ustawą dzielone są na działki o powierzchni 1,5 średniego gospodarstwa w województwie, co w przypadku Wielkopolski daje ok. 21 ha.
W ciągu dwóch ostatnich lat wielkopolski oddział podwoił ilość sprzedanych gruntów w głównej mierze na rzecz gospodarstw rodzinnych. Łącznie w Wielkopolsce wyłączono 16 000 ha. Nie wszystkie grunty, które zostały wyłączone można sprzedać w ciągu roku tak jak zakłada to ustawa, gdyż posiadają one różnego rodzaju obciążenia prawne (roszczenia byłych właścicieli, niezbadane kopaliny, uczestniczą w programach rolnośrodowiskowych itp.), w takich sytuacjach ANR podpisuje krótkoterminowe umowy dzierżawy.
Uczestnicy spotkania zapoznali się także projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, który wychodzi naprzeciw dzierżawcom, którzy nie wyrazili zgody na wyłączenie 30% gruntów. Projekt zakłada, że będą mieli oni taką możliwość jeszcze przez 3 miesiące od wejścia w życie ustawy.
Dużo miejsca w trakcie spotkania poświęcono problematyce przekształceń strukturalnych w Oddziale Terenowym w Poznaniu, szczególny nacisk kładąc na zasady funkcjonowania jednostki w Pile. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o restrukturyzacji Filii OT ANR w Pile. Zmiany, jakie mają być wprowadzone zakładają powstanie Oddziału Zamiejscowego OT ANR w Pile, który całkowicie podlegać będzie Dyrektorowi OT ANR w Poznaniu. Dyrektor Sławomir Pietrzak zapewnił, że na zmianach nie ucierpią rolnicy. Aby rozwiać wszelkie obawy dotyczące restrukturyzacji, Dyrektor OT ANR zaproponował zorganizowanie spotkania konsultacyjnego z szefami struktur powiatowych WIR na co dzień współpracujących z jednostką w Pile. Spotkanie odbędzie się 22 października w siedzibie ANR w Pile.
Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z funkcjonowaniem i przyszłym rozdysponowaniem gruntów będących w gospodarowaniu spółek Rusko oraz Sokołowo. W związku ze złożonością tematów zaproponowano zorganizowanie subregionalnych spotkań, by w szerszym gronie rolników z powiatów krotoszyńskiego, jarocińskiego, średzkiego i wrzesińskiego, omówić te kwestie.
Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Galeria fotografii ze spotkania
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/