W dniu 12 października, w Krobi odbyło się spotkanie w sprawie ASF, którego inicjatorami byli Pan Marszałek Krzysztof Grabowski oraz Burmistrz Krobi Pan Łukasz Kubiak. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wojewódzkich oraz powiatowych służb weterynaryjnych, samorządowcy z terenu powiatów rawickiego, leszczyńskiego oraz gostyńskiego, rolnicy, myśliwi oraz przedstawiciele branży mięsnej. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali Pan Jerzy Kostrzewa, Członek Zarządu WIR, Maciej Maciejewski - Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gostyniu, Krzysztof Wachowiak - Członek Rady Powiatowej WIR w Gostyniu oraz Andrzej Przepióra, starszy specjalista zajmujący się sprawami ASF w Izbie.
Przypomnijmy, że na terenie Wielkopolski stwierdzono w tym roku 7 ognisk ASF, które skutkują znaczącym zasięgiem stref czerwonych. Jedna z tych stref położona jest właśnie na obszarze gminy Krobia oraz gmin ościennych. Bieżąca sytuację w zakresie ASF oraz działań podejmowanych przez służby weterynaryjne przedstawili Pani Joanna Kokot-Ciszewska, Zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz Pan Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt. Pan Doktor podsumował swoje wystąpienie zwracając uwagę na fakt sporego zasięgu oraz 12-miesięcznego okresu na jaki nakładane są czerwone strefy przez Komisję Europejską, pomimo, że strona polska wnioskuje o mniejsze strefy i na krótszy okres czasu.
W naszym wystąpieniu wskazaliśmy, że problem ASF i restrykcji wynikających z nałożonych stref czerwonych zbiega się z dramatyczną sytuacją na rynku trzodowym w Europie. Mamy w chwili obecnej ponad 30% nadwyżkę podaży nad popytem, która wynika z odbudowy pogłowia w Chinach i znacznej redukcji importu wieprzowiny przez ten kraj. To wpływa na bardzo niski poziom cen skupu wieprzowiny, nie pokrywający kosztów produkcji. Zwróciliśmy uwagę na brak przejrzystości w kryteriach i metodologii ustanawiania stref czerwonych przez Komisję Europejską. Jako WIR już dwukrotnie zwracaliśmy się bezpośrednio do Komisji Europejskiej z apelem o bardziej elastyczne i precyzyjne ustalanie stref. Dobrym przykładem są polskie rozwiązania, w ramach których powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda nakładają na miesiąc czasu strefy zagrożoną i zapowietrzoną. Nasze ostatnie wystąpienie znajdziecie Państwo tutaj. Pan Jerzy Kostrzewa dodatkowo zwrócił uwagę na konieczność znaczącej redukcji populacji dzików, które są głównym wektorem roznoszenia choroby.
Pan Grzegorz Majchrzak - Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej podkreślił fakt, że system rekompensat dla rolników z tytułu obniżonego dochodu jest wadliwy i niesprawiedliwy. W ostatnim naborze wykluczeni z niego zostali rolnicy ze strefy niebieskiej.
Pan Roman Miler, Wice Prezes Zarządu Gobarto S.A. wskazał, że jego firma od sierpnia rozpoczęła skup tuczników ze strefy czerwonej. Wyjaśnił również, że firma ma spore problemy ze sprzedażą tego mięsa na rynku. Nie wszyscy odbiorcy, szczególnie elementów wieprzowych są chętni do nabywania mięsa ze strefy czerwonej, z powodu wymagań, jakie stawia rynek eksportowy. Przypominamy, że obecnie w Wielkopolsce już 6 firm skupuje tuczniki ze strefy czerwonej, a na dniach dołączy kolejna – firma Jutar. Listę tych firm publikowaliśmy tutaj.
Obecna na spotkaniu Pani Dr Zofia Szalczyk, Radna Sejmiku Wielkopolskiego, zapowiedziała przygotowanie projektu stanowiska w zakresie walki z ASF. Pani Zofia wskazała na konieczność zweryfikowania informacji dotyczących faktycznej skali produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce, w tym w strefach czerwonych oraz nadmiernych zarobków firm pośredniczących w obrocie tymi tucznikami.
Spotkanie podsumował Pan Marszałek Krzysztof Grabowski, który zapowiedział intensywne działania samorządu w kierunku zwiększenia efektywności walki z ASF oraz redukcji utrudnień dla rolników wynikających z restrykcji obowiązujących w ramach czerwonej strefy.