Spotkanie organizacji rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

mrirw.jpg4 lutego br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z szefami organizacji rolniczych – członkami COPA-COGECA. W trakcie spotkanie  Minister przedstawił stanowisko resortu w sprawie budżetu UE na kolejny okres programowania 2014-2020. Podkreślił, że do najważniejszych priorytetów w rolnictwie należą osiągnięcie w ramach I filaru poziomu średniej unijnej w płatnościach bezpośrednich. Obecnie w Polsce płatności wynoszą 240 euro/ha z czego 25 euro z budżetu krajowego w formie płatności uzupełniających) oraz utrzymanie wysokości wsparcia na II filar na dotychczasowym poziomie.
 
 
Minister Kalemba zaznaczył, że w obecnym stanie negocjacji bardzo ważne jest wspólne stanowisko organizacji rolniczych. Szef resortu poinformował uczestników spotkania o trwających uzgodnieniach w zakresie utrzymania w Polsce systemu płatności SAPS, utrzymania kwotowania cukru i mleka, a także trudnych negocjacji w sprawie zliberalizowania warunków zazieleniania, w tym obniżenia areału do 3% i wyłączenia z programu gospodarstw do 10 ha.

Minister podziękował szefom organizacji za poparcie dla projektu ustawy o uboju rytualnym i podkreślił, że konieczne jest wspólne stanowisko organizacji rolniczych, celem wsparcia dalszych działań rządu w pracach nad tą ustawą w polskim Parlamencie.

Szef resortu poinformował także o podpisanych 11 stycznia br. ustaleniach z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników Województwa Zachodniopomorskiego dotyczących uszczelnienia systemu obrotu gruntami rolnymi z zasobu WRSP. Zaznaczył, że pełna informacja w tej sprawie, w tym podpisane porozumienie wraz z nowymi zarządzeniami Prezesa ANR, została wysłana do organizacji rolniczych, a także do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu i Senatu oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef resortu zaproponował, żeby kolejne spotkanie z szefami organizacji odbyło się ciągu 2. tygodni od zakończenia najbliższego szczytu UE. Ustalono, że pozostałe postulaty o charakterze ogólnokrajowym (np. paliwo rolnicze, GMO, KRUS, podatek dochodowy) będą konsultowane i uzgadniane ze strukturami krajowymi organizacji rolniczych.
 
Źródło: MRiRW
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

mrirw
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: organizacji; rozwoju; resortu; rolnictwa; także; spotkanie; stanowisko; płatności; rolniczych; systemu; wsparcia; ministrem; sprawie; budżetu; utrzymania; poinformował; prezesa; zaznaczył; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »