Lepsza polityka dla osiągania produktywnego i zrównoważonego globalnego systemu produkcji żywności – to temat omawiany podczas spotkania Komitetu ds. Rolnictwa OECD, odbywającego się w dniach 7-8 kwietnia br. w Paryżu.
W spotkaniu zorganizowanym na szczeblu ministrów rolnictwa uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. W spotkaniu poza ministrami brali także udział wysocy urzędnicy reprezentujący resorty rolnictwa krajów członkowskich OECD, kluczowych gospodarek wschodzących, wybranych krajów rozwijających się oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i organizacji międzynarodowych, aktywnych w dziedzinie zagadnień rolnictwa i wyżywienia. Spotkaniu przewodniczyli ministrowie rolnictwa USA i Francji.
Posiedzenia Komitetu na szczeblu ministerialnym odbywają się co 5-6 lat i poświęcone są najbardziej aktualnym problemom rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Tegoroczne obrady plenarne wzbogacone były o nieformalne dyskusje ministrów w pięciu grupach dyskusyjnych.
W sesji I na temat nowego paradygmatu polityki w dziedzinie rolnictwa i żywności minister Jurgiel dyskutował z ministrami Niemiec, USA, Argentyny, Wietnamu, Chile, Grecji, Węgier, Luksemburga oraz UNDP i IFAD. W sesji II poświęconej wspólnym celom i konkretnym działaniom im odpowiadającym polski minister rolnictwa spotykał się z przedstawicielami wysokiego szczebla RPA, Japonii, Kanady, Brazylii, Wietnamu, Słowenii, Rumunii, Portugalii, FAO i UNDP.
Spotkanie Komitetu zakończyło się przyjęciem deklaracji dotyczącej lepszej polityki w celu uzyskania produktywnego i zrównoważonego światowego systemu produkcji żywności. Wnioski z dyskusji i dokumenty sesyjne stanowić będą jednocześnie punkt wyjścia dla prac Komitetu ds. Rolnictwa OECD na kolejne lata.