Już po raz ósmy ARR zorganizowała w dniu 14 grudnia br. Spotkanie Informacyjne dla przedstawicieli placówek dyplomatycznych w Polsce. W bieżącym roku, poza przedstawicielami państw członkowskich UE i krajów kandydujących, do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele ambasad wybranych krajów trzecich, których rynki uznane zostały za priorytetowe dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych.
Otwierając spotkanie, Lucjan Zwolak, Zastępca Prezesa ARR, podkreślił znaczenie Agencji we wzmacnianiu współpracy międzynarodowej, w szczególności w kontekście roli, jaką pełni ARR na rzecz wspierania promocji oraz konkurencyjności polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych. Uczestnikom spotkania przedstawiony został zakres działań realizowanych przez Agencję ze szczególnym uwzględnieniem nowych kompetencji uzyskanych na mocy znowelizowanej ustawy o ARR z lipca br. Zaprezentowane informacje spotkały się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości. Zgromadzonym dostarczone zostały ponadto najistotniejsze dane w zakresie funkcjonowania rynków podstawowych produktów rolnych w Polsce oraz wymiany handlowej tymi produktami z zagranicą. Dane te stanowią dla przedstawicieli ambasad cenne źródło informacji rynkowej.
Agnieszka Rembisz, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nawiązując do przyjętego w ostatnim okresie planu prac MRiRW, podkreśliła m.in. zaangażowanie Ministerstwa na rzecz rozwiązania kwestii trudnej sytuacji na rynkach trzody chlewnej i mleka poprzez szereg inicjatyw podejmowanych na szczeblu europejskim na rzecz przyspieszenia wdrożenia mechanizmów wspierających obydwa sektory. Dyrektor Rembisz zwróciła także szczególną uwagę na rolę, jaką ARR pełni w zakresie działań wsparcia wymiany handlowej sektora rolno-spożywczego z zagranicą oraz promocji polskich produktów na rynkach międzynarodowych, akcentując przy tym znaczenie możliwości pozyskiwania zwiększonego dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej – zgodnie z nową, zreformowaną polityką promocyjną UE – na realizację programów informacyjnych i promocyjnych, w których uczestniczyłoby kilka państw członkowskich. W tym kontekście, Dyrektor Rembisz zachęciła do współpracy organizacji branżowych państw członkowskich UE, przy aktywnym wsparciu tych działań przez placówki dyplomatyczne.
Tegoroczna, zmieniona formuła spotkania spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, w szczególności ze strony nowych uczestników reprezentujących kraje trzecie, którzy zadeklarowali chęć i gotowość zacieśnienia współpracy z ARR.
Fot. Od lewej: Agnieszka Rembisz, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MRiRW, Lucjan Zwolak, Z-ca Prezesa ARR
Fot. Uczestnicy Spotkania Informacyjnego
Źródło
Agencja Rynku Rolnego
http://arr.gov.pl/