Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył dzisiaj w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię, zorganizowanym w Pradze. Posiedzenie ministrów odbywało się w historycznym miejscu – w Pałacu Czerninów, siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, gdzie w 1991 r. podpisano protokół o rozwiązaniu Układu Warszawskiego.
Fot. Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię uczestniczący w spotkaniu zorganizowanym w Pradze.
Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył dzisiaj w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię, zorganizowanym w Pradze. Posiedzenie ministrów odbywało się w historycznym miejscu – w Pałacu Czerninów, siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, gdzie w 1991 r. podpisano protokół o rozwiązaniu Układu Warszawskiego.
W swoim wystąpieniu Minister Jurgiel odniósł się do trudnej sytuacji na rynku mleka i wieprzowiny. Poinformował, że, w odniesieniu do sektora mleka, Polska jest zadowolona z szybkiego przygotowania projektu rozporządzenia zmieniającego limity interwencyjne na przetworymleczne.
Natomiast w kontekście sektora wieprzowiny polski minister wyraził nadzieję, że jak najszybciej zostaną uruchomione dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Krzysztof Jurgiel przypomniał także, że Polska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w zakresie działań prowadzących do zniesienia embarga i ponownego otwarcia rynku rosyjskiego na produkty rolne UE. − Jakiekolwiek ponowne otwarcie rynku rosyjskiego musi dotyczyć wszystkich państw UE w myśl europejskiej solidarności – podkreślił.
Podczas rozmów poruszone zostały także kwestie związane z funkcjonowaniem sektora cukru. Polska zwróciła się do państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię z prośbą o poparcie stanowiska dotyczącego utrzymania systemu kwot w sektorze cukru po 30 września 2017 r. Zdaniem polskiego ministra rolnictwa, kwotowanie produkcji stanowi mechanizm stabilizujący rynek cukru w UE i gwarantujący bezpieczeństwo gospodarowania plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru, a także bezpieczeństwo żywnościowe dla UE. Ostatecznie, w związku z rozbieżnościami w tej kwestii, Polska zgłosiła zdanie odrębne w tekście wspólnego oświadczenia.
Ponadto, w kontekście przygotowywanej wspólnej deklaracji Minister Jurgiel w imieniu Polski podniósł konieczność wprowadzenia wyraźnego zapisu dotyczącego wezwania Komisji Europejskiej do przeprowadzenia głębszej i szerzej zakrojonej ewaluacji Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 w celu wyasygnowania dodatkowych środków - taki zapis jest kluczowy dla reagowania na obecną sytuację kryzysową na rynku. Jednocześnie, podkreślił potrzebę zapewnienia przez WPR równych warunków konkurencji na jednolitym rynku UE.
Kolejnym z dyskutowanych zagadnień był problem „podwójnej jakości” produktów spożywczych. Minister Jurgiel poinformował, że Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych prowadząca kontrole pod kątem jakości handlowej żywności w Polsce nie spotkała się z takim problemem. − Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów – podkreślił minister.
W związku z przejęciem przez Polskę 1 lipca 2016 r. rocznego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej Krzysztof Jurgiel poinformował, że w obszarze rolnictwa polska prezydencja przewiduje inicjowanie dyskusji i zacieśnienie współpracy w kwestiach o istotnym znaczeniu dla sektora. A mianowicie:
- podjęcie szczegółowej analizy skuteczności dotychczasowych instrumentów oraz wykorzystanie wniosków i rekomendacji wynikających z tej analizy na skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe na rynkach rolnych;
- przegląd Wspólnej Polityki Rolnej w 2016 roku i przygotowania do programowania WPR po 2020 roku;
- jakość i bezpieczeństwo żywności;
- promocja europejskiej żywności;
- silniejsze włączenie potencjału badawczego państw Grupy Wyszehradzkiej w realizację projektów w obszarze rolnictwa w ramach programu Horyzont 2020.
Ponadto, w wyniku przeprowadzonej debaty Minister Jurgiel poinformował o dodaniu niezwykle ważnego tematu do prac w ramach polskiej prezydencji w zakresie wypracowania instrumentów w celu wzmocnienia pozycji producenta w łańcuchu żywnościowym.
W tym kontekście minister Krzysztof Jurgiel zaprosił do udziału w kolejnym spotkaniu ministrów rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej, w poszerzonym składzie o Bułgarię, Rumunię i Słowenię, które zostało zaplanowane na październik br. w Warszawie.