Około 500 rolników wzięło udział w szkoleniach i spotkaniach, jakie w październiku br. zorganizowała Filia ANR w Koszalinie. Duża frekwencja i aktywny udział rolników świadczą o potrzebie tego typu spotkań.
Koszalińska filia Oddziału Terenowego w Szczecinie zorganizowała w sumie dziewięć spotkań z rolnikami. Swoim zasięgiem terytorialnym objęły one następujące powiaty: kołobrzeski, szczecinecki, świdwiński, koszaliński, sławieński, drawski i białogardzki. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło 500 rolników. Najwięcej, bo ok. 100 pojawiło się w Szczecinku.
W spotkaniach i szkoleniach oprócz rolników wzięli udział również przedstawiciele: instytucji publicznych z sektora rolnego (ARiMR, KRUS, ARR, Powiatowi Lekarze Weterynarii), samorządy terytorialne, organizacje rolnicze (Zachodniopomorska Izba Rolnicza) oraz uczniowie szkół rolniczych. Agencję reprezentowali: Krzysztof Nieckarz, zastępca dyrektora Fili w Koszalinie i Piotr Chmielowicz, zastępca kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobem.
Szczególnie dużo miejsca poświęcono nowym zasadom gospodarowania gruntami, po wprowadzeniu 30 kwietnia br. ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz zmianie niektórych innych ustaw. Rolnicy są zadowoleni z możliwości, jakie stworzyła im ustawa: zyskali realne szanse na powiększanie swoich gospodarstw dzięki przetargom na długoletnie dzierżawy, ziemia trafia rzeczywiście w ich ręce, mogą przeznaczyć więcej środków na inwestycje, gdyż dzierżawa jest tańsza niż kupno gruntów.
Przedstawiciele Agencji przypomnieli, że od 20 sierpnia br. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące stawek czynszu dzierżawnego. Czynsz został uregulowany w zależności od klasy gruntów i okręgu podatkowego. Dzięki temu jest on uzależniony od faktycznego potencjału produkcyjnego danej działki rolnej. Nie jest też decydującym elementem przy wyborze dzierżawcy w organizowanych przetargach ofert pisemnych.
Rolnicy poruszali również niezwykle ważną i aktualną tematykę Afrykańskiego Pomoru Świń. Dzięki obecności Powiatowych Lekarzy Weterynarii, dowiedzieli się czym jest ta choroba oraz jak jej zapobiegać.
Spotkania w terenie to bardzo dobrze oceniana przez uczestników forma kontaktu z rolnikami. Dlatego Agencja stara się organizować je w miarę często, zwłaszcza w okresach mniejszego natężenia prac w gospodarstwach rolnych.
Filia ANR w Koszalinie
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl