17 lutego 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Tak jak wtedy, tak i dziś – po 100 latach swojego istnienia – instytucja ta odgrywa niezwykle ważną rolę dla polskiej państwowości, wtedy budowanej od nowa, dziś mierzącej się z wyzwaniami obecnych czasów.
Służba cywilna to od 100 lat jeden z fundamentów Państwa oraz instytucja niezbędna dla jego sprawnego funkcjonowania. W dniu, gdy obchodzimy stulecie ustanowienia jej w polskim porządku prawnym, warto pochylić się nad rolą tej instytucji i wyzwaniami, które dziś ona napotyka.
– Życzę, aby wszyscy urzędnicy, będący w Korpusie Służby Cywilnej, zawsze godnie pełnili tę odpowiedzialną, bardzo ważną funkcję w życiu publicznym. Aby etos pracownika służby cywilnej był zawsze takim etosem, który będą naśladować wszyscy. Wszystkiego najlepszego pracownikom służby cywilnej – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, składając życzenia urzędnikom Korpusu Służby Cywilnej z okazji ich jubileuszu.
– Służba cywilna to konkretni ludzie, realizujący w imieniu państwa zadania dla dobra publicznego, w każdym czasie i w każdych okolicznościach – podkreślił w swoim liście dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Mroczek, wyrażając uznanie dla ciężkiej pracy urzędników Korpusu Służby Cywilnej.
– (…) służba cywilna musi wykazać się dużą zdolnością adaptacji do nowych okoliczności, aktualną i profesjonalną wiedzą oraz skutecznością w działaniu. Niewątpliwie ostatnie dwa lata były dla nas bardzo wymagające, jednak czas pandemii pokazał naszą odporność i zdolność realizacji zadań w nowych, bardzo trudnych warunkach, z czego możemy być dumni – dodał Dyrektor Generalny MRiRW.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/