Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu jest beneficjentem projektu pod nazwą „Kształcenie praktyczne w rolnictwie – staż zawodowy polskich uczniów w niemieckich gospodarstwach rolnych”.
Projekt został dofinansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie – nr projektu 2015-1-PL01-KA102-015429.
W dniu 19 grudnia 2016 roku w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” odbyło się seminarium podsumowujące zrealizowany projekt. Udział w nim wzięli uczestnicy stażu zawodowego wywodzący się z kilkunastu szkół rolniczych z terenu całej Polski.
Podczas stażu zawodowego zrealizowane zostały następujące cele projektu:
- Opanowanie umiejętności fachowych w oparciu o staż zawodowy.
- Opanowanie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej.
- Opanowanie umiejętności wprowadzania innych form gospodarowania w celu uzyskania dodatkowego dochodu w gospodarstwie rolnym.
- Nabycie umiejętności posługiwania się praktyce mechanizmami funkcjonującymi na rynku rolnym Unii Europejskiej.
- Opanowanie umiejętności posługiwania się językiem zawodowym, poznanie sąsiedniego kraju, obyczajów jego mieszkańców oraz kultury.
- Rozwój stażysty na płaszczyźnie osobistej, edukacyjnej i kulturowej.
W projekcie zagranicznych staży zawodowych udział wzięło 40 uczniów szkół rolniczych z kilku województw z całej Polski. Staż rozpoczął się dnia 04.07.2016 r. kilkudniowym szkoleniem wprowadzającym w siedzibie partnera niemieckiego – Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej w Nienburgu. W tym czasie stażyści odbyli między innymi szkolenie bhp, szkolenie na różnych maszynach rolniczych szkolenie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz przygotowanie językowe. Następnie stażyści rozpoczęli 3-miesięczne szkolenie praktyczne w licencjonowanych gospodarstwach rolnych, które trwało do końca września 2016. W ramach przygotowania kulturowego stażyści zwiedzili obiekty Autostadt w Wolfsburgu, gdzie mieli możliwość obejrzenia salonów samochodowych różnych marek oraz muzeum motoryzacji. Poza tym wzięli udział w wyjeździe do Parku Rozrywki w Soltau.
W seminarium podsumowującym program zagranicznych staży udział wzięli stażyści, dyrektorzy i nauczyciele z zespołów szkół rolniczych biorących udział w projekcie, przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Rolniczych i Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Podczas spotkania głos zabrali wiceprezes Towarzystwa Pan Piotr Szymański oraz przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej Pan Kornel Pabiszczak. W swoich wystąpieniach podkreślili oni, że staż zawodowy za granicą jest wielkim wyzwaniem dla młodych polskich rolników, ale także wielką przygodą. Wymaga to silnej woli i wytrwałości oraz dużych umiejętności zawodowych, a cechy te młodzież posiada. Następnie stażystom wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zawodowego, wystawione przez partnera niemieckiego – Szkołę Deula w Nienburgu oraz dyplomy ukończenia stażu zawodowego wystawione przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.
Na zakończenie seminarium uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą odbytej praktyki.
Piotr Pietrzak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/