W dniach 18-20 października br. odbyło się szkolenie dla pracowników Działów Nadzoru Fitosanitarnego Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zorganizowane przez Główny Inspektorat Ochrony i Nasiennictwa.
Tematem przewodnim szkolenia były zagadnienia związane ze zmianą przepisów prawa w zakresie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się kwarantannowych agrofagów ziemniaka, tj. Clavibacter sepedonicus, Ralstonia solanacearum, Globodera rostochiensis, Globodera pallida, Synchytrium endobioticum i omówieniu tych zagadnień poświecono najwięcej czasu.
Jednocześnie, uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z ważnymi tematami dotyczącymi zasad planowanego wydawania elektronicznych świadectw fitosanitarnych oraz zmianami w systemie informatycznym TRACES, który służy do obsługi importu m.in. towarów pochodzenia roślinnego.
Dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia cieszyły się także wystąpienia inspektorów WIORiN we Wrocławiu i w Poznaniu, którzy podzielili się doświadczeniami z podejmowanych działań mających na celu ustalenie źródła i zasięgu porażenia bakterią Ralstonia solanacearum, wykrytą w bieżącym roku na terenie działania ww. WIORiN.
Możliwość wymiany doświadczeń, a także merytoryczna dyskusja praktyków w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do interpretacji przepisów prawa, pozwoliły na wypracowanie wspólnych, jednolitych rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane podczas codziennej pracy inspektorów PIORiN.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/