W dniu 20 maja br. już po raz czwarty na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.
Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Szacuje się, że ponad 300 tys. gatunków roślin (tj. około 90 proc.) na świecie jest zapylanych. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Jednocześnie należy pamiętać, że pszczoła miodna jest jednym z wielu owadów zapylających. W Polsce żyje blisko 500 gatunków pszczół m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Zapylaniem roślin zajmują się również niektóre muchówki, chrząszcze, osowate, motyle i inne owady.
W tym momencie warto również pamiętać, że ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami przez producentów rolnych jest wielką troską Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Niemniej ważne jest też prawidłowe wykonywanie zabiegów ochronnych na działkach, czy w ogrodach przydomowych, zarówno na wsi, jak i w mieście. Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół polecamy zapoznanie się z opublikowanym na stronie Inspekcji komunikatem „Pamiętajmy o pszczołach”.
Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że bardzo ważna jest współpraca rolników z pszczelarzami, gdyż pszczoły najczęściej mają swoje pożytki w przestrzeni rolniczej na polach, łąkach i sadach. Popełniane błędy oraz brak przekazywanych wzajemnie przez rolników i pszczelarzy informacji mogą oddziaływać negatywnie również na pszczoły.
W swojej działalności PIORIN bardzo wiele uwagi poświęca owadom zapylającym, prowadząc m.in. kontrole wykonanych zabiegów, w tym sprzętu do stosowania środków ochrony roślin i kwalifikacji osób stosujących pestycydy.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi również eksperymentalną pasiekę zlokalizowaną w Toruniu na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, z której w okresie lotów pszczół prowadzona jest na żywo transmisja (http://piorin.gov.pl/pszczoly-w-inspekcji). Zachęcamy do prowadzenia obserwacji pszczół w pasiece Inspekcji.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/