SPOTKANIE Z WICEWOJEWODĄ

Z inicjatywy Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka w dniu 06 października 2016r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Dyrektor Generalny LUW Roman Sondej, Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec, Przewodniczący Lubuskiego Forum Rolniczego Władysław Piasecki, Przewodniczący Rady Terenowej przy OT ANR Alfred Kałużny, Prezes Lubuskiego Związku Rolników Zygmunt Jodko, Dyrektor Oddziału Terenowego ANR Sebastian Pieńkowski, Zastępca dyrektora OT ANR Roman Jabłoński oraz radca prawny reprezentujący rolników z gminy Torzym Jarosław Kozłowski.

Podczas spotkania dyrektor S. Pieńkowski przedstawił zmiany organizacyjne i w zatrudnieniu w Oddziale przeprowadzone od lutego br., tj. od objęcia stanowiska dyrektora. Następnie poruszone zostały sprawy dotyczące obrotu nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgłoszone na posiedzeniu Lubuskiego Forum Rolniczego w Kalsku w dniu 26 sierpnia 2016r., które są problemami spornymi.

Dyskusję zdominowały dwie sprawy: dalsza restrukturyzacja nieruchomości zabudowanej po byłym przedsiębiorstwie sadowniczym „Strzelce Sad” oraz wydzielenie gruntów z dzierżawionych nieruchomości rolnych przez Spółkę w Lubowie, na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Prezes S. Myśliwiec wnioskował o poparcie przez dyrekcję OT ANR rolników lubuskich i przeprowadzenie podziału nieruchomości „Strzelce SAD” na działki dla rolników na  powiększenie gospodarstw rodzinnych, ze względu na „głód ziemi w tym rejonie”.

Dyrektorzy oznajmili, że na obecnym etapie decyzja w sprawie wniosku OT ANR o sprzedaż tej nieruchomości w całości, w ilości 140 ha, leży w gestii Ministra Rolnictwa.

Dla spółki w Lubowie umowa dzierżawy została przedłużona na 8 lat, z adnotacją o możliwości sukcesywnego wyłączenia ok. 70 ha gruntów dla rolników. Ze względu że rolnicy chcieliby 200 ha na powiększenie gospodarstw rodzinnych a wyłączenie 70 ha tylko w części zadawala rozstrzygnięcie sporu, Wicewojewoda zaproponował spotkanie z udziałem zainteresowanych rolników celem przedyskutowania tematu.

Przewodniczący W. Piasecki zwrócił uwagę, że zgodnie z obietnicą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela ważne i istotne sprawy w regionie będą konsultowane z czynnikiem społecznym, dlatego w przypadku spornych spraw strony muszą rozmawiać aby dojść do konsensusu. Oczekiwania „dołów” są następstwem zapowiedzi i obiecywania osób będących „u steru” władzy.

E.R.

Galeria:


 

Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

001 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolników; nieruchomości; lubuskiego; spotkanie; dyrektor; gospodarstw; ; rolniczego; prezes; przewodniczący; gruntów; ministra; względu; spraw;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »