SŁUBICKA RADA POWIATOWA LIR

W dniu 6 maja 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Słubicach odbyło się posiedzenie Słubickiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej, którą poprowadził przewodniczący Rady Andrzej Babiak. W spotkaniu oprócz członków Rady uczestniczyli rolnicy z powiatu słubickiego oraz zaproszeni goście: wiceprezes LIR Stanisław Madej, członek Zarządu LIR Alfred Kałużny, zastępca dyrektora ANR OT w Gorzowie Wlkp. Roman Jabłoński, przedstawiciele LOR ARiMR w Zielonej Górze zastępca dyrektora Krzysztof Nowakowski oraz kierownik Dominik Sporny, a także członek Komisji Rolnictwa Rady Powiatu Słubickiego Józef Apanowicz.

Na wstępie przewodniczący wrócił do minionego roku i wspomniał, że również powiat słubicki został dotknięty suszą. Monitoring w Puławach zawiódł i mimo że komisje do szacowania objeżdżały gospodarstwa, na niewiele się to zdało – poszkodowani rolnicy nie uzyskali pomocy. Wszyscy spodziewali się szybszej realizacji płatności w tym roku jednak i w tej materii nie ma wsparcia.

Przedstawiciele Zarządu LIR w krótkim wystąpieniu przedstawili z jakimi problemami się spotyka i czym się obecnie zajmuje się LIR oraz jak wygląda współpraca LIR z agencjami i instytucjami okołorolniczymi.

O przedstawienie jak wygląda sytuacja w realizacji płatności 2015 zostali zaproszeniu przedstawiciele ARiMR. K. Nowakowski potwierdził, że 93,7% wniosków obszarowych zostało zrealizowanych i do 30 czerwca wszyscy otrzymają płatności, choć liczymy że nastąpi to szybciej. Opóźnienia w płatnościach wynikają ze zmiany systemu informatycznego, a nie dlatego, że nie ma pieniędzy. Nabory na działania wyglądały następująco: na „Młodego rolnika” w województwie złożono 51 wniosków, natomiast na modernizację gospodarstw rolnych 510 wniosków, może ich być trochę więcej, bo jeszcze spłyną te wysłane pocztą.

D. Sporny wspomniał, iż nabór wniosków w kampanii 2016 został przedłużony do 15 czerwca. Jest również pomysł, aby w przyszłym roku w pierwszej kolejności wypłacać płatności większym gospodarstwom. W powiecie słubickim na 834 wniosków wypłacono 760, sporo również wypłacono zaliczek do płatności. Bardziej poszkodowane są osoby, u których przeprowadzone były kontrole na miejscu.

O zagospodarowaniu gruntów w powiecie słubickim powiedział R. Jabłoński. Wolnych gruntów aktualnie jest ok 2000 ha, z czego do zagospodarowania 1750 ha. Liczba umów sprzedaży od 1 stycznia do 30 kwietnia br. wygląda następująco: przetargów ogółem było 59 na 1074 ha w tym 6 przetargów ofert pisemnych (130 ha), 37 ograniczonych licytacyjnych (744 ha) i 16 nieograniczonych (199 ha).

Nowa ustawa wstrzymuje sprzedaż nieruchomości rolnych na 5 lat i wnosi zmiany do wielu innych ustaw. Nabywcy będą bardziej prześwietlani tak aby ziemia trafiała do rolników i faktycznie była na niej prowadzona działalność rolnicza. Wszyscy czekamy na rozporządzenia do tej ustawy.

W dyskusji poruszana była również sprawa słupów i uczestniczenia ich zarówno w przetargach ograniczonych ustnych jak i pisemnych. Wszyscy mają nadzieję, że nowa ustawa bardziej zabezpieczy przed takimi sytuacjami.

Dziękujemy Starostwie Powiatowemu w Słubicach za umożliwienie przeprowadzenia posiedzenia Rady w ich obiekcie.

P. Sas 

Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

1 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; wszyscy; również; płatności; bardziej; wniosków; wygląda; został; zastępca; zarządu; członek; ustawa; dyrektora; wspomniał; ; nowakowski; pow;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »