shiuz__750 x 100 px_1

Rząd przyjął pakiet pomocy dla rolników

Na posiedzeniu rządu w dniu 25 sierpnia 2015 r. uchwalono pakiet pomocy dla rolników w wysokości 488 mln zł. Na bezpośrednią pomoc do hektara przeznaczono 450 mln, dla plantatorów czarnej porzeczki przeznaczono 21,6 mln i na dopłaty do materiału siewnego – 17 mln. Uchwała rządu w sprawie pomocy powinna pojawić się do końca bieżącego tygodnia.

Dla gospodarstw, które zgodnie z prawem europejskim zawarły obowiązkowe ubezpieczenia od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego wartość pomocy dla sadów i krzewów owocowych wyniesie 800 zł, a dla pozostałych upraw 400 zł na hektar. Gospodarstwa nieubezpieczone otrzymają połowę tej stawki. Z pomocy będą mogły skorzystać wyłącznie te gospodarstwa, w których obniżenie dochodu z powodu suszy przekroczyło 30% w stosunku do wartości średniej z poprzednich trzech lat. Minister Marek Sawicki zapowiedział również przyśpieszenie wypłat dopłat bezpośrednich poprzez system zaliczkowania. Ponadto nadal będzie możliwe skorzystanie z dotychczasowych form pomocy, takich jak preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji, ułatwienie spłaty uprzednio zaciągniętych kredytów, pomoc w postaci odroczenia składek KRUS czy zobowiązań wobec ANR.

W opinii Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyjęte kryteria udzielenia pomocy spowodują, że nie zawsze trafi ona do najbardziej potrzebujących. Stosowany przez rząd sposób obliczania spadku dochodu gospodarstw, mimo wielokrotnie przekazywanych przez środowiska rolnicze wniosków o jego zmianę, nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji ekonomicznej gospodarstw prowadzących oprócz produkcji roślinnej także produkcję zwierzęcą. Dodatkowe koszty poniesione na zakup brakującej paszy nie są bowiem traktowane jak czynnik zmniejszający przychód w gospodarstwie, a klęska suszy tylko w ten pośredni sposób wpływa na produkcję zwierzęcą prowadzoną w gospodarstwie. W tej sytuacji jedynymi pewnymi odbiorcami pomocy będą gospodarstwa prowadzący wyłącznie produkcję roślinną.

Wnioski o udzielenie pomocy będą przyjmowane do końca września br. Wypłata pomocy ruszy od 10 października.

Kornel Pabiszczak

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pomocy; będą; produkcję; pakiet; przyjął; przeznaczono; dochodu; gospodarstwa; gospodarstw; ; końca; rolników; rządu; sytuacji; wyłącznie; sposób; najbardziej;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »