Rynek mleka w czasie kryzysu

Z początkiem kwietnia tego roku Wielkopolska Izba Rolnicza informowała o kryzysie na rynku mleka i wołowiny. Interweniowaliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedstawił stanowisko wobec wyzwań jakie czekają branżę rolniczą w związku z pandemią koronawirusa – materiał znajdą Państwo tutaj.

Epidemia koronawirusa i obostrzenia z tym związane wpłynęły również na branżę mleczarską, która odnotowała spadki cenowe. Sytuacja uległa pogorszeniu wraz w rozprzestrzenianiem się wirusa w krajach Unii Europejskiej i wprowadzaniem przez większość z tych państw ograniczeń w przemieszczaniu ludności i transportu produktów.

1

Foto: Devanath z Pixabay

W ocenie krajowych producentów, największy wpływ epidemii będzie dotyczył mleka w proszku. Polska jest znaczącym unijnym producentem zarówno odtłuszczonego mleka w proszku jak i serwatki. Produkty te są sprzedawane na rynkach międzynarodowych. Produkcja mleka w Polsce zwiększa się. Nadwyżki mleka trafiają zazwyczaj do proszkowni. Niestety zgromadzony w magazynach towar trudno będzie sprzedać za granicę, bo cały świat dotknęło spowolnienie, a na wewnętrznym rynku popyt jest bardzo ograniczony.

Naprzeciw tym problemom wyszła Komisja Europejska wprowadzając pakiet wsparcia dla rynków rolnych w UE. Od 7 maja uruchomiono mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, masła, serów. Szczegóły znajdują się w tym materiale.

Europejska Rada ds. Mleka (EMB) twierdzi, że podjęte przez Komisję Europejską środki nie zatrzymają kryzysu. Zakłócenia gospodarcze w sektorze mleka i przetworów mlecznych mogą spowodować trudności finansowe, problem z płynnością a przy tym pogorszenie sytuacji finansowej rolników. Przemysł przetwórczy musi znaleźć alternatywne rozwiązania dotyczące skupu stale napływającego surowego mleka.

Zahamowanie działalności branży mleczarskiej związane jest również z zamknięciem sklepów, targowisk, restauracji oraz hoteli. Doprowadziło to do istotnych zmian w strukturze popytu na mleko i przetwory mleczne. Chwilowy wzrost konsumpcji niektórych przetworów mlecznych w sektorze detalicznym nie zrekompensuje ogólnego spadku popytu.

Wyzwaniem stawianym polskim producentom jest również system logistyczny, albowiem już początek pandemii w Chinach doprowadził do znacznych zatorów w portach. W Rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) z dnia 30 kwietnia 2020 r. zezwalającym na zawieranie porozumień i wydawania decyzji w zakresie planowania produkcji w sektorze mleka i przetworów mlecznych, podano iż okres zwiększonej liczby odwołanych kursów będzie trwał co najmniej do czerwca 2020 r.

Komisja Europejska, nie naruszając przepisów, zezwoliła przez okres 6 miesięcy (począwszy od 1 kwietnia 2020 r.) rolnikom, zrzeszeniom, związkom, uznanym organizacjom producentów w sektorze mleka i przetworów mlecznych na zawieranie porozumień oraz wydawanie wspólnych decyzji w zakresie planowania wielkości produkcji mleka surowego. Treść Rozporządzenia znajduje się na stronie Polskiej Izby Mleka. [Przejdź do tej strony].

Od początku marca ceny hurtowe mleka i przetworów mlecznych znacznie spadły. Spadek ten w pierwszej kolejności odnotowały ceny odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Prognozuje się dalszy spadek cen mleka i przetworów mlecznych. Produkcja mleka wzrasta wiosną i latem, gdyż jest to sezonowy szczyt produkcji mleka.

Opracowanie: Magdalena Kołodziejek
Źródło: www.izbamleka.pl, www.cenyrolnicze.pl

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: przetworów; sektorze; mlecznych; kwietnia; produkcji; również; odtłuszczonego; związane; będzie; proszku; produkcja; kryzysu; spadek; branżę; zawieranie; porozumień; decyzji; zakr;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »