W dniach 10-13 grudnia w stolicy Wielkopolski odbyła się jedna z największych i najważniejszych imprez jeździeckich w Europie –CAVALIADA Poznań. We wszystkich konkurencjach i pokazach wzięło udział 640 koni i setki jeźdźców podziwianych przez tysiące gości z kraju i z zagranicy.
Impreza ta jest częścią CAVALIADA Tour cyklu wydarzeń sportowo-targowych tego samego rodzaju rozgrywanych w trzech polskich miastach. To jedyny cykl zawodów jeździeckich w naszej części Europy, który otrzymał oficjalną autoryzację Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Partnerem wydarzenia jest Agencja Nieruchomości Rolnych. W Poznaniu Agencję reprezentował dr Waldemar Humięcki p.o., Prezesa ANR.
W tym roku podczas Cavaliady obchodzony był jubileusz 120-lecia działalności Polskiego Związku Hodowców Koni. Uczczono go specjalnie przygotowanym, we współpracy ze stadninami należącymi do Agencji spektaklem pt. 120 lat biało-czerwonych koni. Publiczność miała okazję podziwiać większość ras koni hodowanych w Polsce oraz różne sposoby ich użytkowania, również w ujęciu historycznym. Nie brakowało pokazów zaprzęgów, koni arabskich, koników polskich, koni zimnokrwistych, koni półkrwi. Publiczność żywiołowo reagowała na bogactwo oferty spółek nadzorowanych przez ANR – SK Janów Podlaski, SK Michałów, SO Białka, SK Pępowo, SK Racot, SK Nowe Jankowice, SO Książ, SO Łąck, SO Gniezno, SO Kętrzyn, SO Sieraków oraz na przyjazne jeźdźcom konie huculskie z Gładyszowa.
Podczas uroczystej Gali, Rafał Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył wybitnym hodowcom odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa. W trakcie swojego wystąpienia wielokrotnie wracał do historii hodowli koni w Polsce nierozerwalnie związanej z losami naszego kraju. Równocześnie zaznaczył, że także współcześnie konie znalazły swoje miejsce w życiu człowieka – w sporcie, rekreacji i rozrywce. Podkreślił, że hodowla koni w Polsce będzie ważnym elementem polityki rolnej.
Z kolei dr Waldemar Humięcki zwrócił uwagę, że płaszczyzna, na której zbiegły się drogi zarówno hodowli indywidualnej jak i państwowej, a która miała wpływ na jej obecny obraz, był i jest Polski Związek Hodowców Koni. Dodał, że przed polską hodowlą ciągle stoją trudne wyzwania, w realizacji których wezmą udział spółki nadzorowane przez Agencję. Wybitni hodowcy, właściciele i sportowcy otrzymali z rąk Prezesa Agencji nagrody specjalne: OHZ Kamieniec Ząbkowicki – SO Książ za zdobycie tytułu Mistrza Świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi przez Bartłomieja Kwiatka i wyhodowanego w Książu ogiera śląskiego Bazyli; Jerzy Białobok i Stadnina Koni Michałów za wybitne osiągnięcia hodowlane i sukcesy międzynarodowe w hodowli koni czystej krwi arabskiej w 2015 r.
Tegoroczną Grand Prix CAVALIADA Poznań, wygrał Niemiec Christian Kukuk na koniu Carilot. Pokonał on bezbłędnie parkur w czasie 37,99 sekundy. W finałowej trójce, obok Niemca znalazł się jego rodak - Maximilian Schmidt na drugim miejscu, a trzecią pozycję zajęła Zuzana Zelnikova z Czech. Najlepszą Polką była Sandra Piwowarska-Bałuk, która uplasowała się na czwartym miejscu. Poznań Cup CSI3*-W są to emocjonujące zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody wpisane do kalendarza Światowej Federacji Jeździeckiej rozgrywane w ramach eliminacji Pucharu Świata, w których startują najlepsi zawodnicy z Polski i zagranicy. To jedno z ważniejszych wydarzeń hippicznych w Europie Środkowej.
Nagrodę Agencji Nieruchomości Rolnych otrzymał zwycięzca finału rundy młodych koni Belg – Jursa Van Den Dael.
Oprócz skoków przez przeszkody CSI*13 rozegrane zostały m.in. dwa Halowe Puchary Polski, a mianowicie w powożeniu i WKKW oraz równoległe zawody skokowe CSI1*.
Międzynarodowe Targi Poznańskie przygotowały także cykl zawodów CAVALIADA Future dla zawodników w wieku do 14 lat dosiadających kuców. Dla młodych adeptów jeździectwa udział w zawodach był pierwszym krokiem w karierze sportowej.
Z inicjatywy Agencji Nieruchomości Rolnych, Międzynarodowych Targów Poznańskich i Polskiego Związku Hodowców Koni ponownie zorganizowano Pawilon Polskiej Hodowli, który miał na celu podkreślenie jakości polskich koni, silnej obecności przemysłu konnego w polskiej rzeczywistości jak również promocję polskiej hodowli, szczególnie spółek należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. Pawilon Polskiej Hodowli stał się miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez sportowców, którzy przyjechali obejrzeć wysokiej klasy jeździectwo, ale również hodowców i sympatyków koni, dzieci, młodzież i dorosłych.
Konkurencje sportowe przeplatały się z pokazami ze specjalnie przygotowanym programem edukacyjnym dla dorosłych oraz najmłodszych miłośników koni.
Dodatkowo imprezie towarzyszyły największe w Polsce, profesjonalne Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Tematyka Targów obejmowała wszystko, co związane jest z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa i usługi.
CAVALIADA wzbudza w branży jeździeckiej duże emocje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Fani jeździectwa oraz osoby, które lubią aktywnie spędzać wolny czas z niecierpliwością odliczają dni i tygodnie do kolejnych odsłon tej imprezy: w Lublinie (4-7 lutego 2016 r.) i w Warszawie (25-28 lutego 2016 r.).
Biuro Rzecznika Prasowego
1.Pokaz „120 lat biało-czerwonych koni”
2.Rafał Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi’, dr Waldemar Humięcki, Prezes ANR, Aneta Burghardt, p.o. dyr. ZNW w BP, Bartłomiej Kwiatek SO Książ
3.min. Rafał Romanowski, dr Waldemar Humięcki, prof. Zbigniew Jaworski Presez PZHK, Andrzej Stasiowski Dyrektor PZHK, Jerzy Białobok Prezes SK Michałów, Aneta Burghardt p.o. dyr. ZNW w BP
4.min. Rafał Romanowski, Jerzy Białobok
5.dr Waldemar Humięcki, Jursa Van Den Dael
6.Jursa Van Del Dael
7.min. Rafał Romanowski i odznaczeni odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”