Konkurs „Rolniczki motorem innowacji w Polsce” zorganizowany został po raz pierwszy w 2017 roku przez Krajową Radę Izb Rolniczych na wniosek Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich.
Konkurs ma na celu uwidocznienie udziału kobiet w rozwoju rolnictwa poprzez innowacyjne działania wdrażane w swoich gospodarstwach rolnych. Finalista konkursu będzie reprezentować województwo podlaskie na szczeblu krajowym.
Kolejnym etapem jest udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komitet Copa-Cogeca w Brukseli.
W dniu 1 października 2021r. zebrała się 5-osobowa komisja konkursowa. Na Przewodniczącą wybrano Panią Agnieszkę Zieziula – Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Białymstoku. W skład komisji konkursowej weszli również:
Andrzej Pleszuk- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Katarzyna Taborek- Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
Dominika Jastrzębska- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Justyna Kaliszewicz- pracownik Podlaskiej Izby Rolniczej.
Po kilkugodzinnej naradzie zostało przyznane:
I miejsce: Jolanta Wielgat z powiatu zambrowskiego, która prowadzi gospodarstwo ogrodnicze specjalizujące się w produkcji kwiatów rabatowych, balkonowych, chryzantem i bylin. Stosuje w gospodarstwie naturalne, pożyteczne mikroorganizmy, żywe kultury bakterii kwasu mlekowego oraz drożdże, które wspierają naturalne mechanizmy ochronne roślin, ograniczają aktywność patogenów, odstraszają szkodniki, poprawiają odżywianie roślin i ograniczają rozwój chorób.
W gospodarstwie prowadzona jest hortiterapia skupiająca się na doznaniach sensorycznych, poprzez obserwowanie roślinności, dotykanie, docenianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w dźwięki natury. Ponadto Pani Jolanta stworzyła autorski system do monitorowania i identyfikacji roślin dostosowany do potrzeb swojego gospodarstwa.
II miejsce: Małgorzata Wojtach z powiatu monieckiego, które gospodarstwo nastawione jest na produkcję trzody chlewnej i produkcję roślinną przeznaczonej do skarmiania zwierząt we własnym gospodarstwie. Dodatkowo Pani Małgorzata zajmuje się produkcją wędlin w gospodarstwie pod nazwą Biebrzańskie smaki i z powodzeniem prowadzi niewielką, rodzinną masarnię. Produkty są oznakowane symbolem Produkt Polski.
III miejsce: Anna Miszkiel z powiatu sejneńskiego z powodzeniem prowadzi agroturystykę OLZOJA, którą można porównać do hotelu butikowego. Z uwagi na zmieniające się gusta i potrzeby Polaków postawiono na najwyższą jakość świadczonych usług i poziom proponowanego miejsca do wiejskiego wypoczynku. Właściwie wszystkie serwowane gościom posiłki są wytwarzane i produkowane we własnym gospodarstwie. Własne przetwory, wędliny, sery czy sezonowe produkty na talerzach gości to podstawa posiłków w OLZOJI.
Przyznane zostało również wyróżnienie Urzędu Marszałkowskiego za wprowadzenie i promocję produktu lokalnego dla:
Moniki Szymczukiewicz z powiatu białostockiego zajmującej się produkcją serów kozich i owczych oraz innych produktów z mleka koziego i owczego, jak maślanki, jogurty. Jako jedno z nielicznych gospodarstwo rolne Państwa Szymczukiewiczów było uczestnikiem „Śniadania Mistrzów” organizowanych na terenie miasta Białystok, zaś w 2018 roku zorganizowali pierwsze na Podlasiu Mistrzostwa Latte Art – Mini Meets Art.
Emilii Andrzejewskiej z powiatu białostockiego prowadzącej uprawę miedzy innymi czarnej porzeczki. W przydomowym ogrodzie uprawia warzywa, które są przerabiane, a potem wykorzystywane w żywieniu gości. Dodatkowo od kilku lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Maciejówka” oraz wynajmuje domki dla turystów w ramach turystyki wiejskiej. Drugą jej działalnością jest prowadzona w Białymstoku restauracja BARISTACJA, która jest także cukiernią, piekarnią i miejscem, w którym spełniane są tortowe marzenia.
Oksany Tomaszewskiej z powiatu sokólskiego prowadzącej produkcję rolniczą z nastawieniem na produkcję mleka krowiego, które przetwarzane jest w ramach działalności MOL na sery świeże podpuszczkowe, sery dojrzewające, sery twarogowe, maślankę i jogurty z mleka krowiego. W wyniku wprowadzenia konkretnych technologii produkcji serów podpuszczkowych otrzymuje wysokiej jakości produkt, na który ma klientów nawet spoza granic Polski.
Ponadto zostało przyznane wyróżnienie za zastosowanie bezpiecznych rozwiązań w gospodarstwie rolnym Justynie Łuba z powiatu zambrowskiego. W gospodarstwie, które prowadzi wspólnie z mężemwykorzystuje projekty unijne, przez co gospodarstwo jest zmechanizowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Inseminacje przeprowadzane są nasieniem buhajów znajdujących się w czołówce TOP100. Jedną z innowacji zastosowanych w gospodarstwie jest tzw: „zimny chów cieląt”, przez co mają one lepszą odporność i zdrowotność. Zastosowanie nowoczesnej techniki rozrodu jaką jest Embriotranswer stworzyło możliwość umocnienia genetyki poprzez uzyskanie dużej liczby potomstwa po najlepszych rodzicach.
Oficjalne wyniki ogłosiła Przewodnicząca komisji Pani Agnieszka Zieziula- Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Białymstoku podczas Jubileuszu 25- lecia Podlaskiej Izby Rolniczej w dniu 15 października 2021 r.
Nagrody w konkursie ufundowali: Podlaska Izba Rolnicza, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego oraz firma Agrocentrum Sp. z o.o.
Serdecznie gratulujemy Paniom, które wykazały się odwagą wysyłając zgłoszenia i życzymy wszystkim uczestniczkom konkursu dalszych sukcesów w prowadzeniu gospodarstwa oraz w kolejnych etapach konkursu.
Justyna Kaliszewicz
Biuro PIR