W maju br. rozpoczynają się wizyty rolników w obiektach demonstracyjnych zlokalizowanych w Stacjach/Zakładach Doświadczalnych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, gospodarstwach rolnych oraz podmiotach wytwarzających pasze dla drobiu i świń.
Obiekty demonstracyjne są założone i prowadzone zgodnie z instrukcją opracowaną przez opiekunów naukowych, którymi są pracownicy Instytutu Zootechniki-PIB oraz COBORU.
W zakładach doświadczalnych prowadzących badania oraz produkcję roślin białkowych na nasiona zostało założonych 41 obiektów (obiekt A) obejmujących uprawy bobiku, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego oraz soi, gatunków z Listy Odmian Zalecanych na poszczególne województwa.
W 40 gospodarstwach rolnych w całym kraju założono obiekty demonstracyjne (obiekt B) obejmujące uprawę soi oraz jedną z wybranych upraw, tj. bobik, groch siewny, łubin wąskolistny lub łubin żółty.
Podmioty wytwarzające pasze dla zwierząt gospodarskich (drób, świnie) i utworzone w nich obiekty demonstracyjne (obiekt C) zlokalizowane są w 10 województwach.
Łącznie w maju i czerwcu br. zaplanowano 239 wizyt w całym kraju.
Uczestnikami demonstracji (ostateczny odbiorca) mogą być: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW na lata 2014-2020.
Udział ostatecznych odbiorców jest nieodpłatny, przy czym każdy z nich musi uczestniczyć w trzech wizytach, zarówno w obiekcie A, B jak i C.
Szczegółowe harmonogramy wizyt oraz ich aktualizacja zostaną zamieszczone na stronach konsorcjantów tj. 16 ośrodków doradztwa rolniczego, które prowadzą nabór na demonstracje.
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/