Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przyjął dziś ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce Saada Alsaleha. Omówione zostały perspektywy rozwoju polsko-saudyjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Rozmówcy zgodzili się, że nasze kraje łączą przyjazne stosunki, które stanowią doskonałą podstawę do budowania wzajemnie korzystnych relacji handlowych.
Stanowisko strony polskiej
Wicepremier Kowalczyk potwierdził zainteresowanie zacieśnieniem relacji w obszarze rolnictwa i handlu artykułami rolo-spożywczymi z Arabią Saudyjską. Pozytywnie ocenił postępy w eliminacji barier w dostępie polskich produktów do saudyjskiego rynku.
– Polska jako istotny producent żywności jest gotowa do rozszerzenia współpracy z Królestwem Arabii Saudyjskiej w zakresie zwiększenia eksportu i asortymentu produktów eksportowanych na rynek saudyjski – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zachęcił też saudyjskich partnerów do zainteresowania się ofertą eksportową polskich jabłek, będących jedną ze specjalności krajowego rolnictwa i docenianych przez konsumentów na całym świecie.
Stanowisko saudyjskie
Ambasador Saad Alsaleh przyznał, że Polska jest ważnym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej. Wyraził przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest obecnie dla wielu krajów bardzo ważne. W tym kontekście odniósł się do możliwości pogłębienia współpracy z Polską w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Wspomniał też o możliwości nawiązania współpracy dotyczącej wykorzystania nowoczesnych technologii w produkcji rolnej. Jednocześnie zwrócił uwagę na możliwość importu saudyjskich daktyli, cieszących się rosnącą popularnością na świecie.
Ocena współpracy
Rozmówcy zgodzili się, że dotychczasowa wymiana handlowa w sektorze rolno-spożywczym nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału gospodarczego obu krajów. Wicepremier podsumował, że możemy zacieśniać współpracę pod hasłem „jabłka za daktyle”. Jednocześnie wyraził nadzieję, że polsko-saudyjska wymiana handlowa obejmie niebawem dużo szerszy zakres towarowy niż dotychczas.
Arabia Saudyjska należy do najważniejszych poza unijnych odbiorców towarów rolno-spożywczych z Polski. W 2021 r. wartość eksportu tej grupy towarów na rynek saudyjski wyniosła 510 mln EUR.
Zdjęcia (8)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/