Rozmowy ministrów rolnictwa w Estonii

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, które odbyło się 31 października 2019 r. w Tartu (Estonia).

Spotkanie ministrów rolnictwa w Estonii

Rozmowy były poświęcone kwestiom związanym z oszustwami żywnościowymi oraz znaczeniem wapnowania kwaśnych gleb rolniczych.

W pierwszej części spotkania odbyła się wymiana poglądów na temat oszustw żywnościowych i doświadczeń na szczeblu krajowym w przeciwdziałaniu takim praktykom. Ministrowie byli zgodni, że problem oszustw żywnościowych ma długą historię i obecnie powoduje nowe wyzwania w skali globalnej. Oszustwa żywnościowe szkodzą zarówno producentom rolnym jak i konsumentom, oraz mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo żywności, zdrowie konsumentów oraz gospodarkę.

Minister Ardanowski stwierdził, że potrzebna jest determinacja wszystkich zainteresowanych podmiotów w zwalczaniu fałszerstw żywnościowych.

- Konsument ma prawo kupić produkt tańszy, o gorszym składzie ale taką decyzję musi podejmować świadomie i być odpowiednio poinformowany - podkreślił polski minister.

W drugiej części spotkania ministrowie poruszyli kwestie związane z klimatem i środowiskiem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności znaczenie wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Byli zgodni, że zdrowe gleby rolnicze stanowią ważny zasób dla zrównoważonej produkcji żywności. Gleby, w zależności od ich stanu, wspierają lub pogarszają proces sekwestracji dwutlenku węgla. Spójne i kompleksowe wapnowanie kwaśnych gleb stanowi istotną praktykę rolniczą na rzecz przyczyniania się do łagodzenia zmian klimatu w celu zwiększenia sekwestracji węgla organicznego. W konsekwencji, biorąc pod uwagę specyfikę regionalną, należy uznać, że wapnowanie kwaśnych gleb rolniczych to środek środowiskowy i klimatyczny. Ponadto ministrowie uznali za konieczne podkreślenie potrzeby wspierania neutralizacji kwaśnych gleb w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

- Nie możemy cały czas obwiniać rolników, rolnictwo ma być rozwiązaniem problemów związanych z klimatem - stwierdził minister Ardanowski.

Polska uznaje bardzo ważną rolę rolnictwa i lasów w sekwestracji dwutlenku węgla i popiera wszelkie działania poprawiające wchłanianie CO2 przez glebę. W tym kontekście wapnowanie gleb jest bardzo ważnym instrumentem, który wdrażany jest również w Polsce w ramach ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie uruchomionego w dniu 1 czerwca br.

Na zakończenie spotkania ministrowie podpisali Wspólne Oświadczenie Ministrów Rolnictwa państw bałtyckich w sprawie korzyści środowiskowych i klimatycznych wynikających z systematycznego wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej w celu uwzględnienia możliwości finansowania wapnowania w ramach WPR.

Materiały

Wspólne​_oświadczenie​_ministrów
Wspólne​_oświadczenie​_ministrów.pdf 0.28MB

Zdjęcia (5)

Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Minister J. K. Ardanowski na spotkaniu Ministrów Rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Polska delegacja podczas spotkania Ministrów Rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Spotkanie Ministrów Rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski Pokaż zdjęcie 4 z galerii. Uroczyste otwarcie Estońskiej Narodowej Wystawy Rolniczej w Tartu

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; kwaśnych; galerii.; ministrowie; ramach; wapnowania; zdjęcie; pokaż; wapnowanie; sekwestracji; spotkania; rolniczych.; węgla; polityki; ministrów; wspólnej; klimatem; bardzo; zg;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »