W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na dofinansowanie z unijnej kasy liczyć mogą między innymi rolnicy planujący zakupić suszarnię do zbóż. Dla setek gospodarstw taka pomoc oznacza, że będzie można więcej zarobić na sprzedaży ziarna. Nowa pula unijnych pieniędzy trafi przede wszystkim do mniejszych i średnich gospodarstw.
Popyt na zakup suszarni nie maleje. Powodem są m.in. niższe ceny ziarna w żniwa, przez co rolnikom opłaca się je sprzedawać również w pozostałym sezonie. Ziarno, w tym kukurydzy, której areał uprawy w Polsce zwiększył się w ostatnich latach, trzeba jednak dosuszać, aby można je składować, nie tracąc na jakości. Wzrasta zatem zapotrzebowanie na zakup suszarni. Wybór pada najczęściej na te ogrzewane gazem. Jak twierdzą eksperci, dotacje na zakup suszarni to jedno, rolnicy myślą jednak perspektywicznie i wybierają te, z którymi będą mieli prostsze życie.
– Ogrzewanie suszarni to etap eksploatacji, o którym myśli coraz więcej kupujących urządzenia. Nie wszędzie możemy podpiąć się do rurociągu gazu ziemnego. Rozwiązaniem są wówczas instalacje zbiornikowe LPG, z których z powodzeniem korzystają setki polskich gospodarstw – mówi Karol Gieras, dyrektor regionalny BAŁTYKGAZ Sp. z o.o.
Kasa w kieszeni rolników
Za instalacjami gazowymi przesądza wiele. Przede wszystkim tak ogrzewana suszarnia może być stawiana niezależnie od położenia działki, a sam koszt instalacji zbiornikowej stanowi ułamek całkowitych kosztów inwestycji. Nie ucierpią portfele rolników i środowisko. – Rynek jest konkurencyjny, dzięki czemu korzystają nasi klienci. Instalacja zbiornika z gazem często jest naszym kosztem, a nie kupującego. Dla rolników to jednak nie jedyny argument za. Instalacja gazowa pozwala kontrolować temperaturę i nawiew ciepłego powietrza, a to kluczowe podczas procesu osuszania ziarna. Obok walorów ekonomicznych, jest to również rozwiązanie zapewniające czystość urządzenia, a przy tym ekologiczne – wyjaśnia Karol Gieras z BAŁTYKGAZ.
Atutem może być także całodobowy serwis świadczony przez firmy, od których kupimy gaz.
60 tys. zł wsparcia
O pomoc w ramach PROW 2014-2020 będą mogły ubiegać się głównie gospodarstwa średnie o wielkości ekonomicznej od 6 do 150 tys. euro. Rolnik, który będzie chciał uzyskać dotację, powinien przedstawić w formie biznesplanu koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa. Wsparcie ma wynieść 60 tys. zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn rolniczych i urządzeń do przetwórstwa rolnego, w tym także suszarni. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 prawdopodobnie zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską do końca listopada br.
Nowy PROW obejmuje 6 priorytetów i 16 działań. Program jest realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która w najbliższych latach będzie ukierunkowana na wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa z uwzględnieniem ochrony środowiska.