Nie od dziś wiadomo, że rolnictwo to podstawa każdej gospodarki. Współczesne rolnictwo już dawno nie przypomina tego tradycyjnego a jego zapotrzebowanie na ciepło i energię wzrasta. Według ekspertów polskie rolnictwo zużywa około 6% energii w bilansie krajowym. Rolnictwo ma jednak wyjątkowo duży potencjał w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnej, woda, wiatr i słońce to ich najwięksi sprzymierzeńcy, którzy mogą pomóc zmniejszyć koszty zużycia energii a nawet mogą być dodatkowym źródłem dochodu.
Odbiorcy energii na wsi płacą za energię więcej niż odbiorcy miejscy czy przemysłowi. Wiejskie sieci rozdzielcze wymagają często modernizacji, co sprawia, że straty na dystrybucji energii są stosunkowo wyższe. Zastosowanie OZE zdecydowanie przyczynia się do poprawienia bezpieczeństwa energetycznego rolników.
Polityka energetyczna Unii Europejskiej idzie w kierunku przekształcenia sektora energetyki opartej na paliwach kopalnych na energetykę wykorzystująca odnawialne źródła energii (OZE).
Dyrektywa unijna wyznacza ogólny cel do osiągnięcia 20% energii odnawialnej do 2020 r. w całkowitej energii finalnej; Polska ma do osiągnięcia 15% udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Taka polityka to również wyzwanie dla rolnictwa, bo jak już wyżej wspomniano, rolnictwo zużywa dużo energii ale może ją i wytwarzać, a przez to właśnie przyczynić się do ograniczenia zużycia paliw kopalnianych.
Energia odnawialna pochodząca z sektora rolnictwa ma dużą szansę odegrać kluczową rolę w przekształceniu polskiego rolnictwa. Przede wszystkim rolnicy otrzymają dodatkowe źródło dochodu, zostaną stworzone nowe miejsca pracy i oczywiście przyczyni się to do redukcji CO2. To wszystko razem sprawi, że zmniejszy się uzależnienie kraju od dostaw energii z zewnątrz.
"Rolnicy nie są chętni do inwestycji pozarolniczych, jednak jeśli zobaczą, jakie to niesie dla nich korzyści z pewnością się przekonają" mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager targów InEnerg® OZE + Energia Odnawialna, które odbędą się w dniach 13-14 kwietnia 2016 na Stadionie we Wrocławiu. W ramach targów odbędzie się już druga edycja Dnia Rolnictwa, w ramach którego będą omówione wyżej wspomniane tematy. "Celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie rolnikom korzyści płynących z inwestowania w OZE" zapewnia Organizator. Ideę Dnia Rolnictwa w ramach InEnerg® aktywnie wspiera Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz wielu partnerów medialnych i stowarzyszeń powiązanych z rolnictwem i widzących potrzebę szerzenia idei energii odnawianej w środowisku rolniczym. Program przewiduje wystąpienia ekspertów na takie tematy jak: finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w rolnictwie, zastosowanie fotowoltaiki i pomp ciepła w rolnictwie, mikrobiogazownie.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przedstawi swoje działania mające na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem projektów edukacyjno-informacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Udział w Dniu Rolnictwa w ramach InEnerg® może być dla wielu rolników początkiem nowej przygody, przygody z OZE, która może okazać się kluczem do sukcesu - tak Organizator InEnerg® zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. Udział w II Dniu Rolnictwa jest bezpłatny po rejestracji online na: http://www.inenerg.com/545.html lub na miejscu.
Osoby zainteresowane również zwiedzeniem targów InEnerg®, po rejestracji online na http://www.inenerg.com/targi.html otrzymają bezpłatną kartę wstępu.
Więcej na: www.inenerg.com
Organizator targow InEnerg®
Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami: Reutlingen/Niemcy, Salzburg/Austria, Nowy Sad/Serbia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO. Wszystkie terminy targów można znaleźć na stronie www.reeco.eu.