15 lutego br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik-Farmer Roku". Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika-Farmera Roku" i statuetkę „Złotego Jabłka".
W XIX edycji konkursu wzięło udział ponad 270 gospodarstw rolnych, z których do finału zakwalifikowano 27 najlepszych. Laureatów wyłoniono w VI kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne do 50 ha, gospodarstwa rodzinne powyżej 50, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu, ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo, hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze oraz rolnicze przedsiębiorstwa produkcyjne. Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in. Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i Antoni Bukaluk, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że to właśnie idea współzawodnictwa jest czynnikiem wpływającym na wzrost poziomu polskiego rolnictwa. Dzięki temu sektor rolno-spożywczy jest obecnie jednym z najważniejszych motorów polskiej gospodarki. Potwierdza to dodatnie saldo handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi. Potwierdzili to także nasi partnerzy z Kazachstanu, z którymi Wicepremier spotkał się wcześniej tego samego dnia, i którzy wśród perspektywicznych sektorów współpracy między obu krajami wymienili rolnictwo i przemysł spożywczy.
Minister Dariusz Młotkiewicz pogratulował zwycięzcom konkursu w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podkreślił, że konkurs spełnia bardzo ważną rolę – przyczynia się do unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa. A gospodarstwa rolne biorące w nim udział udowadniają, że z powodzeniem mogą konkurować na unijnym rynku z najlepszymi.
Tezę tę potwierdził Kazimierz Plocke dodając, że do rozwoju polskiego rolnictwa w znaczący sposób przyczyniła się również Agencja Nieruchomości Rolnych. – W ciągu 20 lat na gruntach popegeerowskich powstało 5 tys. ponad 100-hektarowych gospodarstw, a kolejnych 300 tys. gospodarstw powiększyło swój areał o co najmniej 5 ha. Ten proces ciągle trwa. Te działania wpłynęły na zmianę oblicza polskiej wsi i rolnictwa – podkreślił Kazimierz Plocke.
Natomiast Leszek Świętochowski zwrócił uwagę, że polską wieś zmieniają przede wszystkim tacy ludzie jak tegoroczni i poprzedni laureaci. – To oni i im podobni liderzy są gwarancją sukcesu nie tylko rolnictwa, ale całej gospodarki – dodał Leszek Świętochowski.
Celem konkursu jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie i proaktywnej postawie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo i coraz bardziej wyrównany poziom startujących gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego i kierunku produkcji. W dotychczasowych, 19 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 84 rolników.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Agencja Nieruchomości Rolnych. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Patronat medialny nad konkursem objął Program 1 Telewizji Polskiej oraz Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, wydawca m.in. miesięcznika „Rolnik Dzierżawca”.
Laureatami XIX edycji w poszczególnych kategoriach zostali:
– gospodarstwa rodzinne do 50 ha – Agnieszka Winkler (Żarnowo Pierwsze, woj. podlaskie) prowadząca gospodarstwo o powierzchni 26 ha, w tym 18 ha to grunty własne. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni na potrzeby rekreacyjne. Obecnie utrzymuje 35 koni;
– gospodarstwa rodzinne powyżej 50 ha – Mariola i Adam Paczóscy (Korabie, woj. mazowieckie) prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. W oborze utrzymywanych jest 145 krów mlecznych o wydajności ponad 8500 kg mleka w laktacji;
– gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu – Anna i Stanisław Lesień (Czajków, woj. wielkopolskie) prowadzą 90-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej. Ponad 26 lat temu założyli firmę „Stan”, w której zajmują się produkcją kwaszonej kapusty i ogórków;
– ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo – Monika i Andrzej Staszyńscy (Bystra, woj. małopolskie) w 9-hektarowym gospodarstwie posiadającym certyfikat gospodarstwa ekologicznego uprawiają śliwy, czereśnie i borówki wysokie;
– hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze – Andrzej Mandecki, prezes zarządu Stadnina Koni „Nowe Jankowice” (woj. kujawsko-pomorskie), w której hodowane są polskie konie zimnokrwiste i bydło mleczne oraz uprawia się rzepak ozimy i pszenicę konsumpcyjną. Stadnina gospodaruje na powierzchni 2593 ha;
– produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze – Mieczysław Zaremba, prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego „Bądecz” (woj. wielkokpolskie). Kombinat gospodaruje na powierzchni 2430 ha. Dominuje hodowla bydła mlecznego (ok. 2000 szt.) i trzody chlewnej (680 loch) oraz uprawa zbóż (1000 ha).
Biuro Rzecznika Prasowego
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl