Rolnicy z dodatkowym wsparciem

Zwiększone i przyspieszone zaliczki na dopłaty bezpośrednie dla rolników, mniej bezpośrednich kontroli na rzecz alternatywnych źródeł informacji np. zdjęć satelitarnych – to dodatkowe środki przyjęte przez KE w celu wsparcia sektora rolno-spożywczego. Jest on szczególnie ważny w czasie pandemii, aby zapewnić stałe i bezpieczne dostawy żywności.
 
Komisja Europejska przyjęła dwa nowe środki, aby pomóc sektorowi rolno-spożywczemu. Zwiększą one przepływy pieniężne rolników i zmniejszą obciążenia administracyjne zarówno dla władz krajowych i regionalnych, jak i dla rolników w tych szczególnie trudnych czasach. Aby zwiększyć przepływy pieniężne rolników, Komisja zwiększy zaliczki na dopłaty bezpośrednie (z 50 proc. do 70 proc.) i płatności na rozwój obszarów wiejskich (z 75 proc. do 85 proc.). Rolnicy zaczną otrzymywać te zaliczki od połowy października. W celu zapewnienia dodatkowej elastyczności, państwa członkowskie będą mogły płacić rolnikom przed zakończeniem wszystkich kontroli na miejscu.

Drugi przyjęty środek zmniejsza liczbę fizycznych kontroli kwalifikowalności na miejscu w przeważającej części budżetu WPR z 5 proc. do 3 proc. W obecnych wyjątkowych okolicznościach niezwykle ważne jest zminimalizowanie fizycznego kontaktu między rolnikami a inspektorami.

Komisja zapewnia również elastyczność w zakresie terminów kontroli. Państwa członkowskie będą mogły skorzystać z alternatywnych źródeł informacji w celu zastąpienia tradycyjnych wizyt w gospodarstwie (np. zdjęcia satelitarne lub zdjęcia oznaczone tagami geograficznymi, aby udowodnić, że dokonano inwestycji). Umożliwi to najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów, przestrzeganie zasad dotyczących ograniczania i zmniejszy obciążenie administracyjne oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnych opóźnień w rozpatrywaniu wniosków o pomoc, aby zapewnić wypłacanie wsparcia rolnikom w możliwie najkrótszym czasie.

Więcej informacji na temat dzisiejszych środków oraz wcześniejszego wsparcia Komisji dla sektora rolnego związanego z obecnym kryzysem zdrowotnym można znaleźć w internecie.

 

 Źródło
 Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
 http://www.wmirol.org.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnicy; zaliczki; informacji; kontroli; wsparcia; mogły; rolnikom; zapewnić; rolników; przepływy; będą; pieniężne; szczególnie; członkowskie; dodatkowym; sektora; zdjęcia; pań;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »