Większość z nas na słowo „rolnictwo” ma podobne skojarzenie, mianowicie rośliny zbożowe. Czy ktoś z nas bowiem wyobraża sobie poranne śniadanie bez kromki świeżego chleba z ziarnami, posmarowanego masłem roślinnym i truskawkowym dżemem?
Na pewno nie! Nic w sumie dziwnego. Rośliny zbożowe są przecież najważniejszym źródłem pokarmu dla ludzi (i zwierząt) na całym świecie. Do tych najpopularniejszych należą: pszenica, żyto, jęczmień, owiec, kukurydza i ryż. Oprócz wyrobu pieczywa, są także inne metody obróbki kuchennej zbóż. Z pszenicy wyrabia się uwielbiany we Włoszech makaron, kukurydza – to podstawa produkcji płatków śniadaniowych. Widzimy zatem wyraźnie, że rolnictwo bez roślin zbożowych nie istnieje. Jednakże zboża to nie wszystko. Warto pamiętać, że oprócz nich, są także inne artykuły rolnicze.
Artykuły rolnicze – co to takiego?
Zacznijmy może od krótkiego wyjaśnienia frazy „artykuły rolnicze”. Zgodnie z definicją artykułem nazywamy rzeczy, które sprzedaje lub kupuje się. Artykuły rolnicze zatem, to nic innego jak produkt (wyrób) pochodzący z rolnictwa lub wykorzystywany w rolnictwie. Mogą być nim płody ziemi, (np. owoce, warzywa, zboża), różnego rodzaju narzędzia (np. te najprostsze, takie jak: łopata, socha, sierp), a także specjalne maszyny (traktor, kombajn, siewnik), bez których nowoczesne rolnictwo by nie istniało.
Rolnictwo – czyli co w stodołach piszczy
Oczywiście wiadomo, że rolnictwo to także zwierzęta hodowlane. Owce, bydło, świnie, kury, kozy… Owce hoduje się zarówno na wełnę, jak i mięso, baranina i jagnięcina to istny rarytas dla mieszkańców Bliskiego Wschodu, którzy z przyczyn religijnych (islam) wieprzowiny nie jadają. Z mięsa bydła natomiast produkuje się dobrze znane wszystkim miłośnikom fast foodów – hamburgery. Kury z kolei hoduje się w wielu regionach świata. W Ameryce Północnej i Europie kurczaki (nazywane brojlerami) są hodowane wręcz na skalę przemysłową. Zwierzęta te nie oglądają światła dziennego; są one trzymane w specjalnych halach i intensywnie tuczone, tak aby szybko osiągnąć przyrost wagi.
-- O autorze
Przegląd Rolniczy
Artykuł pochodzi z
http://pioropolis.pl