Relacja ze szkolenia - Analiza i planowanie rozwoju gospodarstwa

W dniach 19-21.09.2016 r. w CDR/O Poznań obyło się szkolenie pn. "Analiza i planowanie rozwoju gospodarstwa”. W szkoleniu wzięło udział 21 doradców z państwowych i prywatnych jednostek doradczych. Zajęcia zostały poprowadzone przez pracowników CDR O/Poznań.

Celem szkolenia było nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie sporządzania analizy ekonomicznej oraz opracowywania planu rozwoju gospodarstwa rolnego. W ramach szkolenia zrealizowane zostały następujące bloki tematyczne:
1. Metodyka planowania rozwoju gospodarstwa rolnego.
2. Analiza działalności produkcyjnych z uwzględnieniem wymagań UE.
3. Narzędzie analizy – aplikacja EXCEL.
4. Optymalizacja działalności produkcyjnych i propozycje zmian w stanie obecnym gospodarstwa.
5. Planowanie rozwoju gospodarstwa z uwzględnieniem inwestycji.
 

W trakcie szkolenia grupa była z wizytą w gospodarstwie rolnym w celu zebrania danych ekonomicznych i technologicznych. Przed doradcami postawiono ambitne zadanie, ponieważ rolnik w gospodarstwie zajmuje się jednocześnie produkcją mleka, hodowlą trzody chlewnej i bydła mięsnego. Dzięki dużej otwartości, zaangażowaniu i współpracy z doradcami, udało się pozyskać szczegółowe dane na podstawie, których w trakcie ćwiczeń opracowano stan wyjściowy gospodarstwa rolnego. Następnie na podstawie stanu wyjściowej, uczestnicy szkolenia pracując w trzech grupach roboczych, stworzyli trzy plany rozwoju gospodarstwa rolnego, które ostatniego dnia szkolenia zostały zaprezentowane rolnikowi.
 

Plany rozwoju gospodarstwa dotyczyły między innymi:
• adaptacji obory na potrzeby zwiększenia produkcji trzody chlewnej,
• rozpoczęcia specjalistycznej hodowli krów mamek w oparciu o własne stado podstawowe,
• adaptacji obory na bukaciarnie i zwiększenie ilości sprzedawanych opasów.
 

To tylko kilka pomysłów, które zostały przedstawione rolnikowi, poparte wyliczeniami, podsumowaniem wyników i ich porównaniem ze stanem wyjściowym gospodarstwa rolnego. Plany te zostały ocenione pozytywnie przez rolnika – wpisywały się bowiem w planowaną strategię rozwoju jego gospodarstwa. Rolnik otrzymał prezentowane plany w formie elektronicznej.

Zainteresowanie tematem było bardzo duże i każdej prezentacji towarzyszyło wiele pytań z sali.

125ml milk

0e1f2ea56e6b79f4063868425cbb7e38
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rozwoju; gospodarstwa; szkolenia; zostały; planowanie; analiza; rolnego.; ; uwzględnieniem; analizy; trakcie; działalności; które; relacja; trzody; rolnik; adaptacji; gospodarstwie; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »