W dniu 28.05.2024r w gospodarstwie Pani Joanny Kubary w miejscowości Kamienica Polska, w okolicy Częstochowy odbyła się pierwsza wizyta w ramach demonstracji pn.: „Optymalizacja produkcji wołowiny w aspekcie doboru rasy i możliwości monitoringu produkcyjnego”.
W gospodarstwie kierowanym przez pana Romana Walentę gościli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Żarnowcu. Opiekunem gospodarstwa, prowadzącym spotkanie oraz nadzorującym merytoryczny przebieg demonstracji jest Pan dr Bartosz Szymik z Instytutu Zootechniki w Balicach. Nad przebiegiem demonstracji czuwały też doradczynie z ŚODR w Częstochowie – Panie Olga Susek, Katarzyna Pokrywka oraz Renata Rosiek.
Pierwsza wizyta uczniów w ramach trzykrotnych spotkań demonstracyjnych miała na celu prezentację działalności gospodarstwa, hodowanych zwierząt, użytków zielonych oraz pomieszczeń i urządzeń inwentarskich. W czasie zajęć teoretycznych omówiono również zasady i cel przeprowadzonej demonstracji.
Na terenie gospodarstwa znajduje się około 56 ha użytków zielonych, w tym pastwisk, na których utrzymywane jest około 36 sztuk matek bydła rasy Angus i Highland oraz 79 sztuk młodzieży. W okresie pastwiskowym, trwającym od maja do listopada, bydło przebywa całodobowo na kwaterach, natomiast zimą utrzymywane jest na okólniku oraz w oborze. Pastwiska, na których przebywa bydło są pochodzenia naturalnego lub utworzone na gruntach ornych.
Ekstensywne żywienie bydła oparte jest na pastwiskach, a w okresie zimowym dodatkowo stosowane są sianokiszonka, siano oraz słoma. Krycie haremowe odbywa się w oparciu o buhaje, które wymieniane są w stadzie co 5 lat i pochodzą z hodowli zarodowych.
Woda do obiektu dostarczana jest z wodociągu, a w okresie pobytu bydła na poszczególnych kwaterach woda jest dowożona.
Wśród dobrych praktyk stosowanych przez rolnika należy również wymienić wykorzystanie zadrzewień na pastwiskach, z których zwierzęta korzystają w okresie upałów, rotacyjne użytkowanie łąk i pastwisk, zapewnienie doskonałych warunków dobrostanowych i przeciwdziałanie stresowi termicznemu. Dodatkowo, nowo narodzone cielęta są monitorowane pod względem higieny i stanu zdrowotnego.
Stado w dużej części objęte jest kontrolą użytkowości mięsnej prowadzonej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Demonstracja prowadzona w gospodarstwie ma na celu pokazanie racjonalnej gospodarki pastwiskami w kontekście występowania okresowych suszy i niedoborów paszy. Właściciel gospodarstwa stawia sobie za zadanie rozwijanie innowacyjnych metod i narzędzi, które pomogą w precyzyjnej i bezpiecznej obsłudze zwierząt. W ramach demonstracji zakupiono i wyposażono gospodarstwo w nowoczesne urządzenia, w tym poskrom z wagą inwentarzową, system elektrycznych, łatwo przenośnych wygrodzeń kroczących do wydzielania mniejszych przestrzeni na wypasanych kwaterach, izolowane poidło przeznaczone do nowobudowanej obory lub pastwisk. Zwierzętom wszczepiono podskórnie mikrochipy służące do monitorowania temperatury ciała zwierząt i ich przemieszczania zarówno w budynkach, jak i na pastwiskach.
Przez cały sezon pastwiskowy rolnik wraz z doradcą prowadzić będzie monitorowanie stanu zdrowia i temperatury zwierząt w celu minimalizacji ryzyka chorób oraz przeciwdziałaniu stresowi termicznemu, zwłaszcza w okresach wysokich temperatur z wykorzystaniem chipów oraz transponderów. Analizy wyników z zachipowanego bydła umożliwią stosowanie rotacyjnych wypasów, dostosowanych do zmieniających się warunków atmosferycznych a komunikaty o zaistniałych warunkach na kwaterach będą przesyłane bezpośrednio do hodowcy na telefon lub innych odbiornik.
Innowacyjnym rozwiązaniem będzie zastosowanie wygrodzeń kroczących, które umożliwią efektywne wykorzystanie pastwisk i wprowadzenie wypasu pasowego na danym obszarze. Działania te mają ograniczyć straty masy zielonej na pastwisku i efektywne wykorzystanie kwater.
Następne spotkania w ramach demonstracji, planowane w okresie letnio-jesiennym, będą służyły omówieniu wyników przeprowadzonych pomiarów, analizie raportów oraz wskazaniu efektywnych metod gospodarowania. W części praktycznej prowadzący zaprezentuje przygotowania obiektów oraz kwater do zimowego systemu utrzymania. Pokaże również przeprowadzane zabiegi na łąkach i pastwiskach przed sezonem zimowym, a także przedstawi system monitoringu i nadzoru stada w okresie zimowym (temperatura osobnicza, mikroklimat), dozór. Omówi także aspekt żywienia bydła mięsnego, zwłaszcza w okresie zimy, w tym bilansowanie i dawkowanie pasz oraz konserwację i przechowywanie pasz.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/