W dniu 06 grudnia 2023 r. w Hotelu Novotel Warszawa Centrum, odbyła się konferencję pn.: Zadania Lokalnych Partnerstw Wodnych w zakresie gospodarowania wodą na obszarach wiejskich.
Celem konferencji jest określenie przyszłych zadań dla lokalnych partnerstw wodnych, stworzenie płaszczyzny do sprawnej komunikacji między członkami partnerstw, podsumowanie dotychczasowych działań w zakresie tworzenia i upowszechniania lokalnego partnerstwa na rzecz zagospodarowania wody na obszarach wiejskich.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele jednostek doradztwa rolniczego, lokalnych partnerstw wodnych, instytutów badawczych, spółek wodnych, organizacji społecznych oraz instytucji publicznych i samorządowych, działających na rzecz rolnictwa i gospodarki wodnej.
Moderatorem konferencji był dr hab. Rafał Wawer, Profesor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
Prelegenci omówili zagadnienia związane z gospodarowaniem wodą oraz dobre przykłady działań Lokalnych Partnerstw ds. Wody.
- Ireneusz Drozdowski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie - Dotychczasowe działania doradztwa w zakresie tworzenia Lokalnych Partnerstw Wodnych,
- Anna Wiśniewska, Dyrektor Departament Usług Wodnych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Urządzenia nawadniająco-odwadniające - Funkcjonowanie spółek wodnych w kontekście współpracy z LPW,
- Adam Ulbrych, przedstawiciel Lokalnego Partnerstwa ds. Wody woj. opolskiego - Społeczne formy gospodarowania wodą na obszarach wiejskich. Czyli jak rolnicy z dwóch wsi zrealizowali retencyjny cel krajowy,
- Tytus Berbeć, Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach - Gospodarka wodna na obszarach wiejskich w dobie zachodzących zmian klimatycznych,
- Adam Berbeć, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach - Agrotechnika sprzyjająca zatrzymaniu wody na gruntach ornych,
- Bartosz Kierasiński, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, PIB Falenty - Innowacyjne urządzenia do regulacji poziomu wody w systemach melioracyjnych,
- Magdalena Fuk, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich - Dobre przykłady współpracy LPW z lokalnym samorządem i organizacjami pozarządowymi na rzecz gospodarki wodnej.
Po wystąpieniach prelegentów, odbył się panel dyskusyjny - Perspektywy dla LPW w Polsce – oczekiwania, współpraca między instytucjonalna oraz finansowanie.
W panelu udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Lidia Kostańska, Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi, Ministerstwa Infrastruktury – Robert Żurawski, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Ośrodków Doradztwa Rolniczego Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Doradztwa Rolniczego w Minikowie, koordynatorów LPW LPW Michał Sosiński - Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Tematy poruszone podczas panelu, m. in.:
Podsumowanie metodycznego podejścia do organizacji LPW. Co było celem utworzenia LPW na poziomie lokalnym? Jak zadbać o sukces LPW pomimo braku ram prawnych?
Podsumowanie doświadczeń z 3 lat wdrażania LPW. Co udało się zrobić? Jakie byłby oczekiwania uczestników? Czego nie udało się zrobić? Jakie bariery napotkano?
Jakie cele przyświecały utworzeniu LPW na poziomie kraju? Co zdaniem ministerstwa udało się zrobić na poziomie kraju dzięki LPW? Jakie widzicie Państwo możliwości finansowania działalności LPW i Doradców ds. Wody?
Jakie zmiany wprowadził minister właściwy ds. gospodarki wodnej w ustawie Prawo wodne oraz jakie są plany resortu w kontekście postulatów m.in. Lokalnych Partnerstw Wodnych. Czy osiągnięto założoną współpracę i obustronny dialog? Co należałoby zrobić aby zapewnić współpracę? Czy należy sformalizować rolę LPW w Prawie Wodnym?
Spojrzenie w najbliższą przyszłość. Przy finansowaniu i zapewnieniu współpracy z poszczególnymi interesariuszami: Wody Polskie, LP, RDOŚ – co należałoby jeszcze zrobić by LPW działały prężnie w skali powiatu? Jakie oczekiwania ma doradztwo rolnicze jako lider LPW?
Niestety nie na wszystkie pytania udało się odpowiedzieć.
Nikt nie podważa roli jaką pełni woda i jakie są obecnie problemy klimatyczne.
Istnieje jednak problem z tworzeniem kolejnych i funkcjonowaniem lokalnych partnerstw ds. wody, który wynika m. in. z braku: współpracy międzyresortowej, podstawy prawnej i przejrzystych wytycznych, specjalizacji doradcy ds. wody, realnego zaangażowania rolników, przejrzystego modelu finansowania. Poza tym odr nie jest dostosowany do roli animatora i do zadana tworzenia LPW, odr nie jest właściwym adresatem w odniesieniu do oczekiwań budowania samorządnych LPW.
Wykorzystanie dorobku, kapitału i potencjału LPW wymaga by Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określił miejsce i rolę LPW (i w konsekwencji CDR/ODR) w polityce i programach WPR 2023-27, nadając przy tym LPW podstawę prawną.
Wnioski z 4. letniego okresu wdrażania lokalnego partnerstwa ds wodny wskazują na potrzebę zmiany sposobu myślenia w odniesieniu do idei tworzenia LPW przez instytucje odpowiedzialne za rolnictwo i gospodarkę wodną. W ramach redefinicji zawodu doradcy, należy uwzględnić problematykę wodną oraz umiejętności animatorskie. Wody Polskie powinny być kluczowym interesariuszem do włączenia jako partner/członek LPW oraz spółki wodne, lasy państwowe jako interesariusze, którzy mają budować swoją sprawczość poprzez LPW.
Materiały dla uczestników zip 108 MB