W ostatni weekend, 23 i 24 kwietnia, odbyła się kolejna 19. Małopolska Giełda Agroturystyczna, której współorganizatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Zwiedzający mogli na kilka chwil zapomnieć o zimnie i deszczu na zewnątrz i poczuć wakacyjne klimaty. Gminy, stowarzyszenia, a przede wszystkim indywidualne gospodarstwa agroturystyczne prezentowały swoją ofertę wypoczynku na wsi. Ciekawą inicjatywą, promowaną od kilku lat przez CDR Oddział w Krakowie jest propozycja edukacji w gospodarstwie rolnym w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych (OSZE).
Podczas tegorocznej Giełdy, Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych reprezentowały zagrody edukacyjne z województwa małopolskiego. Na wspólnym stoisku CDR i OSZE, swoją ofertę przedstawiły gospodarstwa:
Zagroda Edukacyjna „Pszczółki” – podczas Giełdy prowadziła warsztaty z zakresu pszczelarstwa oraz prezentację wypieku domowych rogalików Babci Danusi. Można było również zakupić ekologiczne przetwory czy suszone zioła i owoce pochodzące z gospodarstwa.
Zagroda edukacyjna „Ranczo Artemidy”–umożliwiła odwiedzającym kontakt z żywą przyrodą, prezentując roślinne dary natury łąk i lasów oraz zwierzęta: królika i szynszyla. Dzieci mogły spróbować pisania gęsim piórem oraz dowiedzieć się wszystkiego o koniach sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności siadania w prawdziwym siodle.
OSZE reprezentowana była również na wspólnym stoisku z MODR, tu swoją ofertę prezentowały gospodarstwa:
Zagroda Edukacyjna „U Dajany”, specjalizująca się w pieczeniu tradycyjnego chleba wiejskiego i podpłomyków oraz "Zagroda Edukacyjna Grzegorz Trójniak" prowadząca warsztaty związane z tradycją i historią malowanek zalipiańskich.
Jak co roku ciekawym i kolorowym dopełnieniem oferty wypoczynku i edukacji na wsi była prezentacja sztuki ludowej oraz tradycyjnej kuchni polskiej. Na licznych stoiskach wzrok przyciągały pięknie wykonane koronki, stroje ludowe, rzeźby, obrazy, kwiaty, wyroby z wikliny. Na innych natomiast pachniały tradycyjne wyroby, ciasta, pieczywo, miody, nalewki, pierogi.
Zwiedzającym oraz wystawcom czas umilały występy zespołów i kapel regionalnych. Dodatkową atrakcją był bezpłatny występ znanego krakowskiego artysty Zbigniewa Wodeckiego.
Równocześnie odbywały się V Targi Ogrodnicze. Miłośnicy ogrodów i roślin balkonowych mogli uzupełnić swoje nasadzenianowymi, mało spotykanymi roślinami. Studentki z Wydziału Ogrodniczego zaprezentowały pokazy florystyczne.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/