W dniach 1-2 lipca 2016 roku odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat drobnych gospodarstw rolnych organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, oraz Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Włodzimierz Sady. Tegoroczna tematyka dotyczyła problematyki kobiet na obszarach wiejskich w Unii Europejskiej.
W konferencji uczestniczyło ponad 300 osób zrzeszonych w organizacjach pozarządowych działających na obszarach wiejskich, przedstawicieli świata nauki, doradców, agencji rządowych, przedsiębiorców, samorządowców. Temat Konferencji - „Społeczno-gospodarcza aktywizacja kobiet na obszarach wiejskich” był kolejnym nawiązującym do problematyki obszarów o rozdrobnionej strukturze agrarnej. Na wsi, kwestia płci jest zwykle znacznie silniejszym czynnikiem utrudniającym działalność potencjalnych kobiet-przedsiębiorców niż w mieście, ich poczucie własnej wartości i umiejętności menedżerskich jest niższe w porównaniu do kobiet pochodzących z dużych miast. Różnorodność małych firm może przyczynić się do stabilności i odporności na czynniki zewnętrzne gospodarek lokalnych, oraz podkreślić tożsamość kobiet, które w ten sposób stają się twórcami w procesie rozwoju obszarów wiejskich. Należy także pamiętać, że kobiety od zawsze były filarem podtrzymującym społeczeństwo, pełniąc wiele zróżnicowanych ról, zwłaszcza na terenach wiejskich.
Wśród wiodących tematów Konferencji poruszana była problematyka wieloaspektowej aktywności i aktywizacji kobiet żyjących w różnych krajach Europy, zwłaszcza na obszarach wiejskich Unii Europejskiej. W czasie wystąpień podkreślano, że przedsiębiorczość kobiet może przyczynić się do dywersyfikacji ekonomicznej gospodarstw domowych, a także zachowania ich struktury społecznej. Zwrócono także uwagę, iż przedsiębiorczość kobiet występuje na przecięciu dwóch celów: promowania równości płci i zwalczania bezrobocia wśród kobiet.
Podczas Konferencji zostały zaprezentowane przez przedstawicieli świata nauki, m.in. dr hab. Wiolettę Knapik czy dr Sylwię Michalską, wyniki badań z zakresu aktywności społecznej i ekonomicznej kobiet na wsi. W dalszej części wykładów, zostały omówione przykłady dobrych praktyk, przez m.in. Krystynę Janecką z Małopolskiej Izby Rolniczej czy Bernadettę Niemczyk – Przewodniczącej Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, na temat społecznych form aktywności stowarzyszeń kobiecych na obszarach wiejskich, oraz ich roli i znaczeniu w historii rozwoju tych obszarów.
Drugiego dnia konferencji zorganizowano wyjazd studyjny prezentujący różnorodne formy aktywizacji kobiet na obszarach wiejskich. Uczestnicy odwiedzili panią Magdalenę Węgiel zajmującą się od ponad pięciu lat odnową „Pstrąga Ojcowskiego” na terenie Parku Ojcowskiego. W niegdyś zaniedbanych stawach, obecnie pływają pstrągi potokowe a turyści odwiedzający Ojcowski Park Narodowy maja okazję skosztować przepysznych dań przygotowanych na ich podstawie. Drugim punktem wyjazdu było zaprezentowanie pracy Spółdzielni Socjalnej Opoka na terenie gminy Klucze, prowadzonej przez panią Agatę Swędzioł, a zajmującą się cateringiem oraz prowadzącą Zakład Aktywizacji Zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Obecnie rozwija się również w branży szkoleniowej, budowlanej, opiekuńczej oraz kompleksowo obsługuje wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe i biznesowe.
Konferencji towarzyszyła prezentacja działalności oraz dorobku instytucji i organizacji okołorolniczych takich jak: Centrum Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Małopolska Izba Rolnicza, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz LGD Korona Północnego Krakowa.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/