W dniach 25-26 czerwca 2015 roku odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona problematyce drobnych gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej organizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Tegoroczny temat konferencji pt. „Alternatywne źródła dochodów drobnych gospodarstw rolnych Unii Europejskiej” poruszał problem alternatywnych źródeł utrzymania w rolnictwie, a w szczególności w drobnych gospodarstwach rolnych. Temat ten jest aktualny i niezmiernie ważny na całym obszarze Unii Europejskiej, a zapewne także i w innych krajach Europy i świata. Konferencja pierwszego dnia przyciągnęła ponad 320 uczestników, przedstawicieli świata nauki, doradców, agencji rządowych, przedsiębiorców, samorządowców, ale przede wszystkim rolników i ich rodziny.
Honorowy patronat nad konferencją objął m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi i Rolnictwa Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski oraz Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Włodzimierz Sady.
Temat drobnych gospodarstw rolnych, które w Unii Europejskiej zostały ponownie dostrzeżone i dowartościowane w nowej Wspólnej Polityce Rolnej 2014-2020, jest niezmiernie istotny ze względu na wiele problemów z jakimi borykają się na co dzień. Są one w obszarze obserwacji ministerstw ds. rolnictwa, instytutów branżowych, administracji rolnej, uczelni rolniczych oraz szerokiego spektrum instytucji około rolniczych i bardzo tu ważnych przedstawicielstw organizacji rolniczych i rolników.
Obszar problemowy, który został podjęty w trakcie obrad na konferencji był bardzo szeroki i obejmował zarówno stronę diagnostyczną jak też analizy, studia i projekcję na przyszłość.
W trakcie konferencji podjęte były następujące problemy:
- rozwój przedsiębiorczości rolniczej i pozarolniczej,
- źródła dochodów ludności wiejskiej i rolniczej,
- polityka rolna UE i polityki krajowe w zakresie wspierania gospodarstw małych,
- instytucjonalnych form wspierania przedsiębiorczości,
- bezrobocie rolnicze i wiejskie,
- przedsiębiorczość wśród młodzieży wiejskiej,
- nauka i doradztwo rolnicze oraz doradztwo wiejskie w rozwiązywaniu problemów bezrobocia i wspierania przedsiębiorczości,
- transfer wiedzy i innowacji do praktyki rolniczej.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy udali się na trzy wyjazdy studyjne. Pierwszy z nich obejmował teren byłego województwa tarnowskiego, a mianowicie miejscowość Stare Żukowice, gdzie uczestnicy mogli zwiedzić Western Riding Training Center FURIOSO – czyli konny ośrodek szkoleniowy oraz zabytkowy młyn w miejscowości Wierzchosławice, gdzie odbyło się również w Centrum Kultury Wsi Polskiej spotkanie podsumowujące konferencję z lokalnymi mieszkańcami.
Druga trasa obejmowała teren Lokalnej Grupy Działania Turystyczna Podkowa. Na początku goście uczestniczyli w spotkaniu z lokalnymi władzami gminy Siepraw, aby następnie w tej samej miejscowości zapoznać się z funkcjonowaniem firmy CRAWTICO specjalizującej się w wyrobie szczotek i pędzli. Kolejnym punktem była Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Smaku”, w której goście mogli zdegustować lokalne wyroby spożywcze. Spotkanie kończące ten wyjazd studyjny odbyło się w Obserwatorium Astronomicznym na górze Lubomir w Węglówce.
Ostatnia trasa to typowe tereny rolnicze, gdzie na początku zwizytowano gospodarstwo pana Henryka Raja w gminie Charsznica, specjalizującego się w produkcji kapusty kiszonej. Drugim miejscem była podkrakowska Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skale. Również w tej trasie nie mogło zabraknąć spotkania z lokalnymi mieszkańcami, które odbyło się w Ojcowie w Restauracji „Złota Góra”.
W wyjazdach studyjnych uczestniczyło blisko 50 osób, natomiast w spotkaniach z lokalnymi mieszkańcami około 140 osób. W roku obecnym, wzorem lat poprzednich w całej konferencji uczestniczyli również goście z zagranicy, m.in. z Włoch, Rumunii, Austrii, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Portugalii czy Francji.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/