19 październik 2015 – Zakończyła się 3 edycja Europejskiego Tygodnia Biotechnologii, corocznej inicjatywy, która rozpoczęła się w 2013 roku. W tym roku wydarzenie to odbyło się pomiędzy 12 a 18 października bieżącego roku. W tym czasie w 15 krajach Unii Europejskiej, zorganizowano ponad 100 imprez i innych aktywności z udziałem tysięcy Europejczyków, co stanowi dotychczasowy rekord.
W tej edycji skupiono się na działaniach związanych z nauką, polityką, mediami i finansami. Co ważne wiele działań odbywało się również w trakcie trwających targów pracy w Państwach Członkowskich, zaś firmy biotechnologiczne oraz część placówek badawczych, które zazwyczaj ze sobą konkurują otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających. Inicjatywa ta została nagrodzona medalem przez Prezydenta Republiki Włoskiej, jak również doceniona w innych krajach Unii Europejskiej.
„Biotechnologia rozkwita w Europie i na całym świecie. Nowe rozwiązania pozwalają ciągle przekraczać granice wiedzy i otwierać dyskusje na temat nowych rozwiązań dla tej technologii na rzecz ludzkości. Musimy jednocześnie upewnić się, że angażujemy społeczeństwo do podejmowania decyzji w najbardziej transparentny i świadomej sposób. Ta coroczna tygodniowa platforma wymiany informacji na tematy związane z biotechnologią ma na celu przyczynianie się do rozwoju bardziej świadomych wyborów na poziomie społecznym i politycznym. Chcemy stworzyć warunki, które przyciągną kapitał i wybitne jednostki, a także pozwolą firmom biotechnologicznym w Europie na dalszy rozwój i innowację.” mówi Nathalie Moll, Sekretarz Generalny EuropaBio.
Europejski Tydzień Biotechnologii to skutek zaangażowania osób związanych z tą dziedziną nauki do prowadzenia dyskusji, komunikowania i dzielenia się wiedzą z opinią publiczną o niesamowitych korzyściach tej technologii dla społeczeństwa. Wydarzenie to oferuje niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować efekty wprowadzenia biotechnologii w różnych obszarach nauki i przemysłu. Ma ono również zachęcić do dialogu na temat zastosowania tej technologii, jako odpowiedzi na główne wyzwania społeczne np. nowe terapie w medycynie, walka z epidemiami i rzadkimi chorobami, umożliwienie stosowania nowych procesów przemysłowych, które opierają się na odnawialnych surowcach, a nie ropie naftowej, czy wreszcie rozwoju roślin, które pozwalają nam na wyżywienia większej liczby ludzi, przy ograniczonej powierzchni uprawnej oraz gwałtownym zmianom klimatycznym.
Biuletyn zawierający artykuły i zdjęcia z różnych działań i imprez dotyczących Europejskiego Tygodnia Biotechnologii jest już dostępny na stronie www.biotechweek.org.
Źródło: http://www.europabio.org/press/record-60-europe-now-celebrating-european-biotech-week