Rdzenne potencjały kluczem do rozwoju

- Określenie rdzennych potencjałów poszczególnych regionów jest kluczem do ich rozwoju – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawiając dziś aktualizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (z perspektywą do roku 2030).

Fot. Uczestnicy konferencji prasowej

Fot. Uczestnicy konferencji prasowej

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym roku zostały powołane do życia przez wojewodów zespoły analizujące szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich. Zespołami kierują dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego.

- Zadaniem tych zespołów jest określenie słabych i mocnych stron konkretnego regionu – poinformował podsekretarz stanu.

Wiceminister Zarudzki zwrócił uwagę, że jest to odejście od dotychczasowego schematu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego na rzecz rozwoju zrównoważonego.

- Rozwój obszarów wiejskich dotyczy całego kraju i zależy nam na włączeniu do niego małych miast i miasteczek, obszarów wiejskich i peryferyjnych tak, aby ten rozwój był właśnie zrównoważony, harmonijny – powiedział wiceminister.

- Dokonanie analizy i wybranie priorytetów pozwoli na najefektywniejsze wykorzystanie wszelkich dostępnych środków finansowych, tych unijnych, i tych krajowych – podkreślił podsekretarz stanu.

Wiceminister Zarudzki zwrócił też uwagę, że aspekt terytorialny opiera się na czterech filarach rozwoju – opłacalności produkcji rolnej, jakości życia na obszarach wiejskich, pozarolniczych miejscach pracy i sprawnej administracji rolnej.

16 wojewódzkich zespołów opracuje własne programy rozwoju uwzględniające mocne i słabe punkty oraz wykorzystanie wszelkich możliwych źródeł finansowania i to z perspektywą do roku 2030.

Odnośnik otwierany w nowym oknie Prezentacja z konferencji prasowej (.pdf 1,4 MB)

Galeria zdjęć:

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Rdzenne potencjaly kluczem do rozwoju 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rozwoju; ; obszarów; podsekretarz; zarudzki; kluczem; zespołów; konferencji; perspektywą; życia; zwrócił; wykorzystanie; wszelkich; rdzenne; rozwój; rolnictwa; u;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »