Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze w miesiącu marcu uruchamia pierwszy nabór wniosków o pomoc z tytułu realizacji operacji typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”, finansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Wnioski o wypłatę premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej należy składać w terminie od 13 marca 2017 r. do 11 kwietnia 2017 r. w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 106.
Pomoc w ramach w/w działania skierowana jest do rolnika, małżonka rolnika lub domownika rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Pomoc może być również przyznana beneficjentowi poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.
Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wysokość pomocy w kwocie 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach: I – w wysokości 80% premii, II – w wysokości 20% premii.
Pomoc udzielana będzie na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, zgodnie ze szczegółowym wykazem działalności pozarolniczej w zakresie których może być przyznana pomoc, stanowiącym załącznik do ww. rozporządzenia.
Firma, która zostanie założona dzięki temu wsparciu, może zajmować się m.in. przetwórstwem i sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną.
Szczegółowe informacje na temat operacji typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego PROW na lata 2014-2020 udzielane są w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR (tel. 95 720 81 73) oraz są dostępne na stronie internetowej www.arimr.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.
ARiMR przypomina nadto, iż wzorem lat poprzednich od dnia 15 marca 2017 r. rozpoczyna się nabór wniosków o tzw. płatności powierzchniowe za rok 2017. Wnioski o przyznanie płatności przyjmowane będą w Biurach Powiatowych ARiMR w terminie od 15 marca 2017 r. do 15 maja 2017 r. Rolnicy prowadzący działalność rolniczą, na będących w ich posiadaniu gruntach rolnych, będą mogli ubiegać się we wniosku (na jednym formularzu) o wsparcie w zakresie:
– systemów wsparcia bezpośredniego;
– płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami;
– płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
– płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
– płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
– pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
– premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
– pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną (PROW 2014-2020).
Wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2017 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 16 maja 2016 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
Płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego obejmują możliwość pozyskania środków z tytułu:
– jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie i płatności dodatkowej (redystrybucyjnej),
– płatności dla młodych rolników,
– płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych,
– płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
– płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno,
– płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych,
– płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
– płatności do powierzchni upraw truskawek,
– płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
– płatności do powierzchni uprawy lnu,
– płatności do powierzchni uprawy chmielu,
– płatności do bydła, płatności do krów, płatności do owiec, płatności do kóz, płatności niezwiązanej do tytoniu.
Warto zauważyć, iż w stosunku do roku ubiegłego zmianie uległy zasady przyznawania następujących płatności:
1) Płatność do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych została zastąpiona płatnością do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno i płatnością do powierzchni upraw roślin pastewnych. Płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno przysługuje do powierzchni uprawy: łubinów, soi, grochu pastewnego oraz bobiku, jeżeli dokonano zbioru ziarna. Płatność nie przysługuje do tych upraw, jeżeli są one uprawiane jako mieszanka z innymi roślinami (np. zbożami). Nie ma określonej maksymalnej powierzchni uprawy, ale do pierwszych 75 ha stosowana będzie wyższa stawka płatności. Płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych przysługuje do powierzchni uprawy: esparcety, komonicy, koniczyny, lędźwianu, lucerny, nostrzyka, seradeli i wyki, jeżeli rośliny te nie zostały wprowadzone do gleby jako świeża masa roślinna (zielony nawóz). Płatność nie przysługuje do tych upraw, jeżeli są one uprawiane jako mieszanka z innymi roślinami (np. zbożami), z wyjątkiem wyki uprawianej z rośliną podporową. Płatność przysługuje maksymalnie do powierzchni 75 ha.
2) Płatność do powierzchni upraw owoców miękkich (malin i truskawek) została zastąpiona płatnością do powierzchni uprawy truskawek. Płatność ta przysługuje jedynie do powierzchni uprawy truskawek. Nie ma obowiązku posiadania umowy kontraktacyjnej
3) Płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych przysługuje do całej powierzchni uprawy buraków cukrowych. Nie ma obowiązku posiadania umowy kontraktacyjnej buraków kwotowych.
4) Płatność do bydła lub płatność do krów – przysługuje maksymalnie do 20 szt. zwierząt spełniających warunki kwalifikowalności, tj. spełnienie kryterium wieku, płci (w przypadku płatności dla krów), okresu przetrzymywania.
5) Płatność do owiec przysługuje do samic przetrzymywanych w gospodarstwie w okresie od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia 2017 r., jeżeli wiek tych samic w dniu 15 maja 2017 r. będzie wynosił, co najmniej 12 miesięcy. Dodatkowo w przypadku płatności do kóz i owiec nie będzie wymagane składanie oświadczenia o zwierzętach zadeklarowanych do płatności.
6) Do gruntów, na których położone są lotniska, boiska sportowe lub pola golfowe mogą być przyznane płatności bezpośrednie, jeśli grunty te są wykorzystywane głównie do prowadzenia działalności rolniczej, a jej prowadzenie nie jest utrudnione przez intensywność, charakter, okres trwania i harmonogram działalności pozarolniczej.
W miesiącu styczniu 2017 r. ARiMR rozpoczęła wysyłkę do rolników wniosków spersonalizowanych tzn. wstępnie wypełnionych na podstawie danych ze złożonego w 2016 roku wniosku wraz z załącznikami graficznymi oraz szczegółową instrukcją wypełnienia wniosku.
ARIMR zachęca do składania wniosków w wersji elektronicznej. Zamiast składania wniosku w wersji papierowej, istnieje możliwość złożenia wniosku przez Internet, korzystając z platformy aplikacyjnej e-Wniosek, umieszczonej na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.
Aplikacja e-wniosek umożliwia wypełnienie wniosku, wypełnienie załącznika graficznego oraz dołączenie do wniosku pozostałych wymaganych dokumentów. Korzyści płynące ze złożenia wniosku za pomocą aplikacji e-Wniosek to m.in. ułatwienia w wypełnianiu formularza wniosku o przyznanie płatności, poprzez wprowadzenie przyjaznego interfejsu użytkownika oraz poinformowanie rolnika podczas wypełniania wniosku o stwierdzonych brakach we wniosku o przyznanie płatności.
Szczegółowe informacje w powyższym zakresie można uzyskać w Biurach Powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej ww.arimr.gov.pl
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/