Przepisy rozporządzenia PE i Rady nr 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin (art. 50 i 79), które są stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE od 14 grudnia 2019 r., zobowiązały Komisję Europejską do przedstawienia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 14 grudnia 2021 r. sprawozdań na temat egzekwowania i skuteczności nowych przepisów w zakresie kontroli importowych towarów regulowanych przepisami zdrowia roślin oraz objęcia systemem paszportowania wszystkich roślin do sadzenia. Sprawozdania powinny obejmować również analizę kosztów i ocenę korzyści, a ponadto Komisja może przedstawić wniosek ustawodawczy w zakresie zmiany obowiązujących przepisów.
W celu zebrania opinii do sporządzenia sprawozdań, Komisja przygotowała kwestionariusze, które zostały bezpośrednio przesłane m.in. do organizacji branżowych działających w rolnictwie w Unii oraz w poszczególnych w państwach członkowskich, organizacji ochrony roślin państw trzecich dla UE, a także urzędów zaangażowany w kwestie związane nadzorem nad produkcją i handlem materiałami roślinnymi w państwach UE. Kwestionariusze online były również dostępne na stronie Komisji dla wszelkich zainteresowanych, w tym indywidulanych podmiotów gospodarczych i osób prywatnych.
W sumie Komisja otrzymała ponad 550 odpowiedzi z 79 państw. Najwięcej dotyczyło paszportów roślin (180 odpowiedzi), świadectw fitosanitarnych (120), procedur kontroli importu (100), a najmniej nt. ogólnych kwestii urzędowych kontroli (tj. rozporządzenia 2017/625, tzw. OCR) (15 odpowiedzi). Najaktywniejsze były podmioty powiązane z paszportowaniem roślin z Francji, Hiszpanii, Włoch i Holandii.
10 grudnia zostały przyjęte przez Komisję dwa sprawozdania dla Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące kontroli importowych oraz paszportowania, i są dostępne we wszystkich językach UE na stronie internetowej DG SANTE, w tym wersje w języku polskim pod adresami:
https://ec.europa.eu/food/system/files/2021-12/ph_biosec_legis_com-2021-786_pl.pdf
https://ec.europa.eu/food/system/files/2021-12/ph_biosec_legis_com-2021-787_pl.pdf
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/