17 marca br. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się komunikat o wystąpieniu kolejnych ognisk wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków (HPAI) u drobiu w okresie od 11 do 17 marca bieżącego roku.
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzono pojawienie się aż 14 nowych ognisk HPAI. Jedno ognisko znajduje się w województwie opolskim. Jest to powiat krapkowicki, gminie Krapkowice, miejscowości Żużela. Sprawa dotyczy gospodarstwa komercyjnego utrzymującego kaczki w okresie odchowu. Jest to ognisko nr 35 w 2021 r.
Niestety pozostałe 13 ognisk potwierdzono na terenie naszego województwa wielkopolskiego. Są to kolejne numery ognisk od 36 do 48 w 2021 roku. Wszystkie dotyczą powiatu kaliskiego, gminy Opatówek. Ogniska wystąpiły w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących kaczki, gęsi i indyki. Badane są również kolejne próbki z gospodarstw w tym rejonie.
Grypa ptaków – warto przypomnieć z czym mamy do czynienia
Ptasia grypa to zakaźna choroba wirusowa, której gospodarzem jest wszelkiego rodzaju drób oraz ptactwo dzikie. W przypadku ptactwa domowego zarażenie wywołuje dwie postacie choroby –
o niskiej lub wysokiej zjadliwości. Tak zwana postać „niskopatogenna" wywołuje jedynie łagodne objawy (nastroszenie piór czy spadek liczby znoszonych jaj) i może łatwo pozostać nierozpoznana. Postać wysokopatogenna choroby jest znacznie bardziej gwałtowna w przebiegu i bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie Choroba atakuje wiele narządów wewnętrznych w bardzo krótkim czasie, a jej śmiertelność może sięgać nawet 100%.
Jakie mamy drogi zakażenia?
Główną drogą zakażenia wirusa HPAI jest transmisja wirusa z drobiu na człowieka w czasie bezpośredniego kontaktu człowieka z zarażonymi zwierzętami! Ryzyko zakażenia możliwe jest również poprzez kontakt z odchodami lub wydzielinami oraz powierzchniami nimi zanieczyszczonymi. Możliwe jest również przeniesienie wirusa z surowego mięsa osobników zarażonych, pozyskanego poza nadzorem weterynaryjnym.
Wirus ptasiej grypy jest ogromnym, realnym zagrożeniem dla przemysłu drobiarskiego w Polsce. Musimy dołożyć wszelkich starań, by maksymalnie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Przypominamy zalecenia, zarówno dla większych jak i mniejszych hodowców, rekomendowane przez Głównego Lekarza Weterynarii.
Zalecenia dla drobnotowarowych hodowców drobiu – chów przyzagrodowy
- Zaleca się karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie oraz przetrzymywanie drobiu na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem.
- Pasza – w tym zielonki – powinna znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem.
- Zaleca się unikania pojenia oraz czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa.
- Należy zgłaszać lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi, i innym organom władzy lokalnej zaobserwowany spadek nieśności lub nagłe, zwiększone ilości upadków drobiu.
- Po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi należy umyć ręce wodą z mydłem.
- Ważne jest również używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu.
- Osoby utrzymujące drób w chowie przyzagrodowym, nie powinny być zatrudnione w przemysłowych fermach drobiu.
Zalecenia dla hodowców gołębi:
Gołębie należy karmić i poić w sposób wykluczający dostęp ptaków dzikich. Jeśli chodzi o przechowywanie paszy – również ze wskazaniem, by było to w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem.
Zalecenia dla przemysłowych producentów drobiu:
- Ptaki należy przetrzymywać w odosobnieniu (obowiązkowo w okresie wiosennych oraz jesiennych wędrówek dzikich ptaków) lub na wolnej, ogrodzonej przestrzeni, tak by nie miały do nich dostępu dzikie ptaki.
- Karmienie i pojenie drobiu powinno odbywać się pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie.
- Zielonki stosowane w karmieniu drobiu wodnego (kaczki i gęsi), szczególnie w okresie wiosennych oraz jesiennych wędrówek dzikich ptaków, nie mogą pochodzić z terenów wysokiego ryzyka zanieczyszczenia ich wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, z okolic zbiorników wodnych, bagien, i innych miejsc stanowiących ostoję ptaków dzikich.
- Szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą do picia lub przetrzymywanie ich wewnątrz budynków jest niezbędne. Należy również unikać pojenia ptaków i czyszczenia pomieszczeń wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek).
- Należy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się osób postronnych oraz zwierząt pomiędzy obiektami, w których przechowywana jest karma dla zwierząt a obiektami, w których bytuje drób w gospodarstwie.
- Dezynfekcja – zaleca się rozłożenie przed wejściami do budynków, gdzie utrzymywany jest drób mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym.
- Powinno się wprowadzić zakaz wjazdu pojazdów na teren fermy, poza działaniami koniecznymi np. dowóz paszy, odbiór drobiu do rzeźni lub przez zakład utylizacyjny.
- Obowiązkowa dezynfekcja pojazdów wjeżdżających.
- Rozłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdem i wejściem na teren gospodarstwa również jest ważnym działaniem bioasekuracyjnym.
- Niezbędne jest używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu.
- Na fermie wprowadzić obowiązek dokładnego mycia i dezynfekcji rąk przed wejściem do obiektów, w których utrzymuje się drób.
- Pracownicy ferm nie powinny mieć kontaktu z innym ptactwem np. kurami, gołębiami.
Istnieją również dodatkowe zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii, które dotyczą wszystkich wymienionych wyżej hodowców i producentów.
- Słoma, która będzie wykorzystywana w chowie ściółkowym powinna być zabezpieczona przed dostępem dzikiego ptactwa. Należy ją przetrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach, zadaszyć itp.
- Należy regularnie przeglądać wszelkie połączenia i rury (silosy paszowe) pod kątem obecności zanieczyszczeń np. odchodami dzikich ptaków, które mogą spowodować zarażenie wirusem.
- Należy eliminować wszelkie możliwe do usunięcia nieszczelności budynków inwentarskich. Umieścić siatki w oknach i otworach, zabezpieczyć kominy wentylacyjne itp.
- Dla bezpieczeństwa nie należy tworzyć sztucznych zbiorników wodnych na terenie gospodarstwa (np. oczka wodne), a istniejące już należy zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa.
- Nie należy dokarmiać dzikiego ptactwa na terenie gospodarstwa (niezbędne jest usunięcie wszelkich karmników).
- Jeżeli na terenie gospodarstwa znajdują się drzewa owocowe należy jak najczęściej usuwać opadłe owoce.
Źródła: dostępne u autora.
Kontakt z autorem: s.paluszkiewicz@wir.org.pl
Sylwia Paluszkiewicz
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/