Przyszły kształt WPR – Nieformalna Rada Ministrów Rolnictwa UE

Przyszły kształt Wspólnej Polityki Rolnej był przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE, które odbyło się 31 maja 2016 r. w Holandii w Amsterdamie. Ze strony polskiej uczestniczył w nim podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Fot. Uczestnicy posiedzenia Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE w Amsterdamie

Fot. Uczestnicy posiedzenia Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE w Amsterdamie

Prezydencja holenderska przygotowała dokument do dyskusji pt. „Przyszłość żywności - żywność przyszłości”, zawierający 6 istotnych pytań  dotyczących wizji WPR.

Wiceminister Zarudzki w swoim wystąpieniu podkreślił, że przystępując do dyskusji o przyszłym kształcie WPR po 2020 r. należy ocenić, w jakim stopniu obecna Wspólna Polityka Rolna realizuje cele traktatowe.

Zdaniem Polski Wspólna Polityka Rolna nie powinna być przekształcona w politykę żywnościową. Aby w przyszłości zapewnić Unii Europejskiej bezpieczeństwo żywnościowe, WPR powinna koncentrować się na wyzwaniach stojących przed samym rolnictwem, dbając przede wszystkim o opłacalność produkcji, stabilizację rynków  rolnych  oraz  zapewnienie  równych warunków konkurencji na jednolitym rynku.

Drugą kluczową sprawą dla polskiego rządu jest to, aby nowe rozwiązania, głównie w zakresie płatności bezpośrednich, zapewniały równe warunki konkurencji na jednolitym rynku.

- Polski rząd czuje się zobowiązany do priorytetowego traktowania tej sprawy, wokół której zawsze był i jest polityczny konsensus w krajowym parlamencie – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki i dodał, ze istnieje wyraźna sprzeczność między nierównymi dziś stawkami płatności bezpośrednich a zapisami traktatowymi o niedyskryminacji.

Trzecią sprawą bardzo istotną dla Polski jest to, aby nowe rozwiązania pozwalały niwelować różnice w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w rozszerzonej UE – poprawa spójności społeczno-gospodarczej powinna być nadal odzwierciedlona zarówno w wymiarze finansowym, programowym, jak i w proponowanym instrumentarium WPR.

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Przyszly ksztalt WPR Nieformalna Rada Ministrow Rolnictwa UE 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; dyskusji; polski; powinna; ; konkurencji; rozwoju; ryszard; wspólna; polityka; płatności; podsekretarz; sprawą; zarudzki; ministrów; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »