Przesyłki z nasionami z Chin - apel PIORIN

Na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pojawił się komunikat o paczkach z nieoznakowanymi nasionami z Chin, które trafiają do odbiorców w Polsce. Początkowo takie przesyłki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy. Sprawa ta została opisana w "Gazecie Wyborczej". Jak wskazano w „GW” do odbiorcy w Polsce trafiła przesyłka z drobnymi nasionami, którą dostarczył listonosz. Kobieta zamawiała kolczyki z AliExpress w związku z tym odebrała paczkę. Co istotne na kopercie której znajdowało się kilka chińskich znaków i naklejka z danymi odbiorcy, ale nie posiadała danych nadawcy. Z artykułu „GW” wynika, iż najwięcej przesyłek trafiło do Stanów Zjednoczonych. Władze w 27 stanach wydały oficjalne ostrzeżenia, w których zaapelowały do odbiorców paczek, by nie sadzili znajdujących się w nich nasion. Tłumaczą, że rośliny mogą być gatunkiem inwazyjnym.

1

Foto: Susana Martins z Pixabay

W związku z powyższym PIORIN informuje, iż w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion z zachowaniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku). Niemniej mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm) w opinii Inspekcji, wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie.

PIORIN apeluje również, aby absolutnie nie takich nasion „wysiewać na próbę”. Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe.

Barbara Idczak
Źródło: Gazeta Wyborcza, www.piorin.gov.pl

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: przesyłki; piorin; nasionami; nasion; nieznanym; stanach; „gw”; związku; odbiorców; nasiona; roślin; bezpieczeństwa; również; ; sprawy; wskazane; raczej; otwieranie; pode;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »