Kontynuując współpracę ze słowackimi lokalnymi grupami działania (MAS), Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie gościł w dniach 24-28 września br. 17 osobową grupę przedstawicieli MAS Horný Liptov obejmującej piękny geograficznie obszar po stronie Słowackiej pomiędzy Wysokimi i Niskimi Tatrami. Głównym celem tej wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem polskich lokalnych grup działania, poznanie projektów realizowanych poprzez LGD oraz wymiana doświadczeń w kontakatach bezpośrednich z wybranymi LGD.
Wizyta ta była również okazją do poznania przez Słowaków naszych regionalnych kulinariów, dorobku kulturowego kultywowanego przez społeczność i orgazniacje lokalne. Ważnym elementem tej wizyty była promocja walorów i atrakcji turystyvznych obszarów wiejskich poprzez budowane przez lokalne grupy działania pakiety i programy turystyczne. Program wizyty obejmował zwiedzewnie najważniejszych zabytków historycznych Krakowa oraz pobyt w dwóch lokalnych grupach działania: Stowarzyszenia "Razem na Wyżyny" z Mykanowa za Częstochową oraz Stowarzyszenia "Korona Północnego Krakowa" z siedzibą w Raciborowicach pod Krakowem.
Gości przywitaliśmy uroczystę kolacją zorganizowaną w Domu Polonii przy Rynku Głównym. Z uwagi na to, że nawet pobieżne zwiedzenie najciekawszych miejsc historycznych Krakowa nie jest możliwe w ciągu jednego dnia, wykorzystano w tym celu meleksy, którymi można pokonać odległości pomiędzy tymi miejscami stosunkowo szybko i bez zbytniej uciążliwości. Kraków również pokazał naszym południowym sąsiadom swoje oblicze średniowieczne podczas zwiedzania podziemi Rynku.
W dniu 25 września br. przedstawicieli słowackiej grupy działania Horny Liptov gościło Stowarzyszenie "Razem na Wyżyny". W imieniu Stowarzyszenia gości przyjęli pani Prezes Jolanta Brzozowska - Ciura i Krzysztof Polewski. Goście i gospodarze na wspólny spotkaniu w Mykanowie zaprezentowali swoje organizacje i ich działalność.
Grupa słowacka była szczególnie zainteresowana realizowanymi przez beneficjentów LGD projektami. Padało wiele pytań o zasady wdrażania, finansowania i rodzaje operacji. Jak się okazało w toku dyskusji słowackie MAS i polskie LGD mają jednakowe zasady ogólne, jednak wiele różnic tkwi w szczegółach. Program przygotowany przez Stowarzyszenie był bardzo atrakcyjny dla Słowaków. Zaprezentowana została Stajnia polskich jednośladów z okresu PRL u Jana Ferenca z Borowna. Goście podziwiali ogromną kolekcję jaką udało się zgromadzić jednemu człowiekowi i życzyli Panu Janowi, aby jego pasja trwała i aby w przyszłości mógł prezentować swoje zbiory w pięknym przeznaczonym do tego celu obiekcie, gdzie w pełni będzie można podziwiać zgromadzone przez niego eksponaty.
W Gospodarstwie Agroturystycznym "Niezapominajka" w Garnku, przywitał grupę gospodarz Mirosław Ślęzak oraz Zastępca Wójta Gminy Kłomnice Wanda Kusztal. Po smacznym objedzie p. Ślęzak oprowadził gości po swoim gospodarstwie opowiadając o jego powstaniu, rozwoju, współpracy z LGD i inwestycją realizowaną w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" - salą przyjęć weselnych wraz z miejscami noclegowymi. Odwiedziliśmy również sąsiednie Gospodarstwo Agroturystyczne Poreszkowo. Jego właściciel Jerzy Marciniak opowiedział o szczegółach inwestycji realizowanej w ramach "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" i oprowadził po pokojach, pięknie wyremontowanych i wyposażonych z udziałem środków unijnych.
Goście ze Słowacji zaskoczeni byli współpracą obu właścicieli gospodarstw traktujących siebie nie jak konkurentów a jak partnerów. Późnym popołudniem w gminie Dąbrowa Zielona, powitała gości pani Lilla Deska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. W spotkaniu uczestniczyła Maria Włodarczyk - Wójt tejże Gminy. Opowiedziała gościom o swojej gminie, przystąpieniu do "Razem na wyżyny" i realizowanych projektach, a następnie zaprosiła gości na spacer po centrum miejscowości, a następnie na wspaniały spektakl "Wyzwoliny Kosiarza" przygotowany w plenerze przez Teatr Dąbrowiacy. Wystawiony teatr wzbudził w gościach ogromne emocje, występujący otrzymali gromkie oklaski i podziękowania. Na zakończenie odbyła się wspólna kolacja w Restauracji "Cezar" w Dąbrowie Zielonej. Czas szybko płynął przy dźwiękach Kapeli Ludowej Rybnianie. W takcie kolacji swoją działalność przedstawiła Ola Fuchs - sołtys wsi Borowce.
Na zakończenie Prezes słowackiej grupy Horny Liptov podziękował za miłe chwile spędzone na naszym terenie, wiele pozytywnych wrażeń i cennych informacji i wyraził przekonanie, iż naszym największym atutem są ludzie i trzeba się tym chwalić na zewnątrz.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/