Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty podczas VI posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się 3 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych uwzględniających specyfikę pracy w gospodarstwach rolnych w kontekście świadomego wyboru miejsca zamieszkania na terenach wiejskich. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do konfliktów między rolnikami prowadzącymi działalność produkcyjną a mieszkańcami wsi, którzy nie zajmują się rolnictwem, lecz posiadają nieruchomości na obszarach wiejskich.
Istotnym problemem jest brak świadomości lub niechęć nowych mieszkańców wsi do uwzględniania charakteru i specyfiki działalności rolniczej. Praca maszyn rolniczych, w tym dużej mocy ciągników, działalność ferm hodowlanych i uciążliwości zapachowe z tym związane czy konieczność pracy w godzinach nocnych wynikającą z sezonowości produkcji, np. w żniwa, to elementy nieodłącznie związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Z tego względu wnosimy o wprowadzenie przepisów zobowiązujących każdego nabywcę nieruchomości na terenach wiejskich do podpisania deklaracji, w której oświadcza on, że jest świadomy takich uciążliwości i akceptuje je jako element życia na wsi. Uregulowanie tej kwestii pozwoliłoby na ograniczenie liczby konfliktów i zwiększenie zrozumienia dla działalności rolniczej.
Zwracamy się również o zmianę obowiązujących przepisów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego. Obecnie izby rolnicze mają możliwość jedynie opiniowania tych planów, co często prowadzi do pomijania głosu środowisk rolniczych w procesach decyzyjnych. Proponujemy, aby plany zagospodarowania przestrzennego były uzgadniane z izbami rolniczymi, co zapewniłoby lepszą ochronę interesów rolników i pozwoliło na właściwe kształtowanie przestrzeni wiejskiej zgodnie z potrzebami rolnictwa.
Mając na uwadze ochronę interesów mieszkańców wsi oraz znaczenie rolnictwa dla gospodarki narodowej, apelujemy o wprowadzenie powyższych przepisów, które pozwolą na prowadzenie produkcji rolnej, która odbywa się obszarach wiejskich, a także harmonijne współistnienie różnych grup społecznych na tych terenach.
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl