Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty podczas VI posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się 3 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o wdrożenie do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Działania 8. Budowa ogrodzeń i innych innowacyjnych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach i wybiegach. Działanie to powinno być priorytetem o wysokim stopniu dofinansowania na dogodnych zasadach i warunkach.
Zgodnie z prawem warunkiem niezbędnym do ubiegania się przez hodowcę o odszkodowanie za szkody wyrządzone w stadzie zwierząt hodowlanych przez wilki, niedźwiedzie jest między innymi ogrodzenie pastwiska siatką o odpowiedniej wysokości i dodatkowe wkopanie jej w grunt (siatka o wysokości 2 metrów nie jest już zabezpieczeniem przed wilkami) czy pastuchem elektrycznym oraz zapewnienie dozoru nad zwierzętami od zachodu do wschodu słońca.
Spełnienie tych wymogów, szczególnie przy naturalnym wypasie z zachowaniem odpowiedniej obsady zwierząt, jest kosztowne, zwłaszcza w gospodarstwach o dużym rozłogu. Koszty te stanowią poważne obciążenie, które niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe rolników. Bez wsparcia zewnętrznego, wielu z nich będzie zmuszonych zaprzestać prowadzenia hodowli, co już można zaobserwować w powiatach bieszczadzkim i leskim.
Uważamy, że zwierzęta chronione prawnie, takie jak wilki, niedźwiedzie czy rysie, stanowią dobro narodowe, a koszty związane z zabezpieczeniem zwierząt gospodarskich powinny być objęte wsparciem z budżetu państwa. Obecnie wypłacane odszkodowania są niewystarczające, by pokryć rzeczywiste koszty ochrony zwierząt hodowlanych przed dzikimi drapieżnikami.
Mając na uwadze powyższe, wnosimy o włączenie do Krajowego Planu Odbudowy działania, które umożliwia rolnikom ubieganie się o środki na budowę ogrodzeń i zabezpieczeń, co pozwoli na skuteczną ochronę zwierząt hodowlanych.
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl