Ponadto, w opinii izb rolniczych należy bezwzględnie wygenerować środki finansowe na wypłatę rekompensaty za likwidację kwot, szczególnie tych zakupionych przez rolników na wolnym rynku.
Zagrożeniem dla rolników jest także wyodrębnienie w ramach Spółdzielni podmiotów działających na zasadach kodeksu spółek handlowych. W ten sposób idea spółdzielczości mogłaby zostać zatracona. Spółdzielnie obecnie są tworzone przez rolników, w gestii których jest dobro polskiego rolnictwa. Natomiast spółkom nie będzie zależało na tym, aby produkcja mleka była opłacalna dla rolników, tylko na tym, aby generować jak największe zyski. W opinii samorządu rolniczego należałoby wypracować takie rozwiązania oraz uzyskać dla nich notyfikację KE, które uwzględniłyby funkcjonujące w Polsce spółdzielnie mleczarskie.
Ponadto, w celu zwiększenia opłacalności produkcji mleka należałoby zwiększyć limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolniczej gospodarstw z hodowlą zwierząt (bydła) do poziomu 140 litrów na 1 hektar użytków rolnych, ze względu na większe zapotrzebowanie i zużywanie paliwa na produkcję, zbiór i transport pasz do gospodarstwa.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl