W dniu 15 kwietnia 2015 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz skierował do Redaktora Naczelnego Miesięcznika Polskiego Związku Łowieckiego „Łowiec Polski” żądanie opublikowania sprostowania, na podstawie art. 31 ust. 1 prawa prasowego (ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r., Dz. U. 1984 Nr 5 poz. 24 z późn. zm.) w związku z opublikowaniem w numerze 2015/4 miesięcznika „Łowiec Polski” artykułu Bogdana Bronowskiego pt. „Przyroda czy traktorzyści”, w którym podano nieprawdziwe informacje na temat prowadzenia przez rolników działalności gospodarczej oraz degradacji przez rolników środowiska.
Nieprawdziwe są informacje o prowadzeniu przez rolników zwykłej działalności gospodarczej. Termin działalność gospodarcza został zdefiniowany w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 nr 173 poz. 1807 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Art. 3 wyłącza jednak stosowanie przepisów tej ustawy do działalności wytwórczej w rolnictwie. Nieprawdziwe zatem są informacje podane przez autora artykułu, jakoby rolnicy prowadzili zwykłą działalność gospodarczą „tak jak wszyscy inny biznesmeni”. Działalność rolnicza jest inna od zwykłej działalności chociażby ze względu na uzależnienie od warunków atmosferycznych. Ponadto, w wielu państwach członkowskich UE rolnicy mają inaczej regulowany system ubezpieczeń społecznych niż pozostali obywatele.
W artykule nie podano żadnych merytorycznych dowodów na rzekomą degradację środowiska przez „nowoczesne” rolnictwo. Autor wyraził jedynie swoją subiektywną opinię na temat stosowania przez rolników „szkodliwych” nawozów i środków ochrony roślin popartą swoją opinią w postaci stwierdzenia, że „nikt nie kwestionuje dziś tego faktu”.
W poprzednim systemie gospodarczym „traktorzysta” był to odrębny zawód. Dziś rolnik prowadzący gospodarstwo rolne pełni wiele ról – jest traktorzystą, ale też zootechnikiem, prowadzi rachunkowość, itp. Dlatego pejoratywne nazywanie rolników „traktorzystami” jest głęboko nieetyczne.
Wyjaśniając powyższe, Prezes KRIR zwrócił się o zamieszczenie sprostowania do artykułu pt. „Przyroda czy traktorzyści” autorstwa Bogdana Bronowskiego zamieszczonego w miesięczniku „Łowiec Polski” nr 2015/4. Pismo zostało przesłane także do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Polskiej Agencji Prasowej.
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl