Polana Edukacyjna Ogrodu Dendrologicznego Wydziału Leśnego Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu była miejscem pokazów dotyczących zastosowania łuku myśliwskiego w pozyskiwaniu zwierzyny. Na wstępie dr inż. Mikołaj Jakubowski Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania polowania z łukiem wszędzie tam, gdzie nie jest to możliwe w tradycyjny sposób z użyciem broni palnej, na terenach gdzie jest znacznie ograniczone lub niedopuszczalne przez prawo. Dotyczy to, np. terenów zurbanizowanych, terenów wyłączonych z obwodów łowieckich. Obecnie narastają szkody w ogródkach działkowych, prywatnych posesjach które są wyrządzane przez dziką zwierzynę, czy też w pobliżu zabudowań. Niestety nie ma możliwości przeprowadzenia polowania przez koła łowieckie, gdyż obszary te są wyłączone z obwodów łowieckich. Możliwość posiłkowania się łucznictwem w takich wypadkach może okazać się kluczowa w skutecznych działaniach przyczyniających się do redukcji zwierząt wyrządzających te szkody.
Przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu powołano Komisję Łuczniczą, której Przewodniczy dr inż. Marcin Włocha. Głównym celem Komisji jest promocja łuku w łowiectwie. W Unii Europejskiej polowanie za pomocą łuku dozwolone jest w 15 z 27 państw członkowskich. Do grona tych państw nie należy niestety Polska. Sprawa zwierzyny na terenie miast jest bardzo rozwojowa i będzie narastać. Jak wskazywał M. Włoch, podczas Międzynarodowej Konferencji, która odbyła się 3 lata temu goście z Hiszpanii zwracali uwagę, iż sytuacja z którą my się obecnie borykamy – kilka, kilkanaście sztuk w mieście, u nich występowała również, ale na samym początku. Obecnie na terenach dużych miast bytują watahy po 40-50 sztuk, które są przyczyną ogromnych szkód, również komunikacyjnych. Od 4 lat jest prowadzony program na terenach miast, w którym organizacja łucznicza zobowiązała się bezpłatnie do pozyskiwania zwierzyny na terenach miast, np. Barcelony. Program ten nie polegał na wystrzelaniu wszystkich zwierząt z terenów miast, a jego ograniczenie oraz wypychanie z danych terenów oraz zmianę behawioryzmu zwierząt. Próbowano również wykorzystać mięso dzików z tych terenów do spożycia, np. przez osoby bezdomne, jednak po badaniach okazało się, że mięso zwierząt pozyskanych na terenach miejskich nie nadaje się do spożycia. M. Włoch wskazał na konieczność promowania działań, które pokażą skuteczność polowań za pomocą łuków. Deklarował również udzielenie pomocy w tym zakresie nieodpłatnie. Etyczne polowanie polega na tym, aby to zrobić kiedy jest to uzasadnione, konieczne, ale przede wszystkim żeby to zrobić szybko, sprawnie, aby zwierzę nie cierpiało oraz żeby nie było żadnych niepożądanych sytuacji, jak np. odbicia czy rykoszetowania. Tereny miejskie nie znajdują się pod jurysdykcją PZŁ, jakiekolwiek urządzenie na terenie miasta nie jest polowaniem w sensie prawnym.
Następnie pokazano w praktyce na czym polega polowanie z łukiem oraz przedstawiono jego zalety. Główną cechą jest bezsprzecznie bezpieczeństwo, gdyż polowanie takie odbywa się maksymalnie do 30 m przy świetle dziennym. W konsekwencji łucznik musi rozwinąć umiejętności niezbędne do polowania na dystansach zdecydowanie mniejszych niż normalna odległość strzału z broni palnej i nie jest możliwe nierozpoznanie celu. Polowanie z łukiem eliminuje ryzyko przypadkowego i niezamierzonego wystrzału. W przypadku polowania z zasiadki wyklucza się ryzyko rykoszetu strzały, gdyż strzał oddawany jest w przeważającej większości pod dużym kątem w dół w kierunku ziemi. Ograniczone jest również ryzyko zranienia osoby postronnej w przypadku przejścia strzały przez tuszę, ze względu na mniejszą energię kinetyczną strzały. Dodatkowym elementem wskazującym na zalety łucznictwa jest reakcja samych zwierząt, które nie reagują ostrym bólem i stresem na trafienie strzałą, co jest potwierdzone badaniami naukowymi.
Resumując organizatorzy spotkania podkreślili, że obecnie konieczne są działania, które przybliżą zalety polowania z łukiem i wykorzystania jego możliwości na terenach na których nie jest możliwe przeprowadzenie polowania z bronią palną.
Postulat ten popiera również Wielkopolska Izba Rolnicza. Już w 2018 roku uczestnicy konferencji "Prawo Łowieckie w aspekcie społecznym, środowiskowym, rolniczym i ekonomicznym" realizowanym w ramach KSOW, zgłaszali konieczność prawnego uregulowania możliwości wykonywania polowania z łukiem. Obecnie WIR wystosowała prośbę do wszystkich Zarządów Okręgowych PZŁ w Wielkopolsce o rozważenie zapoczątkowania działań Polskiego Związku Łowieckiego nakierowanych na zmianę regulacji prawnych dotyczących wykonywania polowania z wykorzystaniem łuku. Wielkopolski samorząd rolniczy zauważył zalety i przydatność wykorzystania polowań z łukiem nie tylko na terenach miejskich i wyłączonych z obwodów łowieckich, ale również w walce z ASF i redukcją populacji zwierzyny, w tym dzika. Pomimo starań myśliwych stale rośnie populacja zwierzyny, która przyczynia się do wyrządzania ogromu szkód na polach. Konieczne jest w związku z tym podjęcie wszelkich przedsięwzięć, które ograniczą rozmiar strat, czy to na polu, czy w hodowli świń. Ze swojej strony deklarujemy wsparcie ewentualnych działań w tej kwestii, które przyniosą korzyści zarówno rolnikom, jak i myśliwym.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/