Praktyczne wykorzystanie i wdrażanie wyników badań naukowych

W dniach 24 -25 października 2018r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu gościło doradców z całej Polski zainteresowanych aktualnie prowadzonymi pracami badawczymi z zakresu produkcji roślinnej przez Państwowe Instytuty Badawcze.

Konferencję otworzył dr Henryk Skórnicki Dyrektor CDR w Radomiu, który wskazał na konieczność wdrażania osiągnięć naukowych oraz stosowanie innowacyjności w gospodarstwach rolnych. Mówił również o dotychczasowych i przyszłych działaniach w tym zakresie. Podkreślił, że prawidłowe i pełne świadczenie usług doradczych wymaga ścisłej współpracy między instytutami badawczymi i jednostkami doradztwa, a transfer wiedzy powinien dobrze służyć bezpośrednio praktyce w gospodarstwach rolnych.

W pierwszym dniu konferencji poszczególne tematy zostały w sposób bardzo interesujący przedstawione przez pracowników naukowych z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Mówili min. o innowacyjnych rozwiązaniach w technice uprawy roli i siewu, zdrowotności i jakości zbóż. Spore zainteresowanie wzbudziły tematy dotyczące oceny przydatności odmian zbóż jarych do uprawy w rolnictwie ekologicznym w ramach Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz postęp i innowacje techniczne w produkcji chmielu i tytoniu.

W drugim dniu spotkania uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z transferem wiedzy i innowacji w rolnictwie w ramach Internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się również doniesienia na temat nowoczesnej produkcji ziemniaka opartej o postęp biologiczny i innowacje w technologii uprawy i przechowalnictwie. Bardzo interesujący był również wykład nt. Inicjatywy białkowej COBORU na podstawie wyników badań z lat 2017, 2018.

Dzięki szerokiemu udziałowi naukowców instytutów badawczych zakres tematyczny konferencji był bardzo różnorodny. Istotne było przedstawienie zastosowania tych badań w praktyce oraz bezpośrednie wdrożenie w gospodarstwie. W trakcie spotkania padało szereg pytań oraz wywiązywały się dyskusje.

DSC04421DSC04424DSC04428DSC04438

 


 Źródło
 Centrum Doradztwa Rolniczego
 http://cdr.gov.pl/

125ml milk

DSC04421
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: uprawy; badań; naukowych; również; bardzo; konferencji; produkcji; interesujący; rolnictwie; tematy; badawczymi; wykorzystanie; doświadczalnictwa; praktyce; odmianowego; postęp; innowacje; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »